17.06.2016

Język BBCode - co to takiego?

Język BBCode jest językiem dość często używanym na różnego rodzaju forach internetowych. Sama nazwa tegoż języka jest trochę dziwna i z lekka może sugerować jakieś powiązania z kremami typu BB. Jednak nic bardziej mylnego! Zbieżność przedrostków jest absolutnie przypadkowa.

Język BBCode - co to takiego?

Język BBCode - co to takiego?


BBCode - to mocno uproszczona wersja HTML'a, która charakteryzuje się znacznikami umieszczonymi w nawiasach kwadratowych. 

Głównym zadaniem BBCode jest UŁATWIANIE. Ułatwianie stosowania kodów dla osób, które nie do końca są obeznane z językiem HTML. A dlaczego akurat fora? Dlatego, że takie osoby dość często udzielają się właśnie na forach, więc owo udzielanie administratorzy chcą im ułatwiać. 

Drugi powód używania tego języka na forach jest taki, iż BBCode jest dość ubogi w znaczniki, dzięki czemu użytkownicy nie mogą zbyt mocno ingerować w wygląd tematów i postów. Dzięki temu, mówiąc kolokwialnie, można nieco trzymać ich w ryzach. :)

Przeważnie znaczniki BBCode umieszczone są w opcji tworzenia posta/tematu w formie przycisków. Np. znacznik umożliwiający wstawienia linku prezentuje się następująco:

Język BBCode - co to takiego?

Język BBCode - co to takiego?

[Powyższe screeny przedstawiają moje forum: Forum dla Ciebie - wypowiedz się!]

Przykładowe znaczniki dostępne w języku BBCode:

[url=adres_strony.com]Nazwa strony[/url] ~ odnośnik
[b]pogrubienie[/b]
[i]kursywa[/i]
[u]podkreślenie[/u]
[s]przekreślenie[/s]
[img=adres_obrazka.png] ~ obrazek
[quote]cytat[/quote]
[center]wyśrodkowanie[/center]

Dla porównania te same, tyle że "normalne" znaczniki treści i tekstu HTML:

<a href="adres_strony.com">Nazwa strony</a>
<b>pogrubienie</b>
<i>kursywa</i>
<u>podkreślenie</u>
<s>przekreślenie</s>
<img src="adres_obrazka.png" />
<blockquote>cytat</blockquote>
<center>wyśrodkowanie</center>
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.