08.03.2016

Zakaz sprzedaży wysyłkowej preparatów na kleszcze

Jesteś szczęśliwym opiekunem milusińskiego, którego chcesz ochronić przed coroczną inwazją kleszczy? Chcesz zaopatrzyć się w krople lub obroże przed wiosną? A więc musisz wiedzieć, że w tym roku preparatów na kleszcze na pewno już przez internet nie kupisz. O co chodzi? O zakaz sprzedaży wysyłkowej preparatów na kleszcze oraz ogólnie wszystkich leczniczych produktów weterynaryjnych.

Zakaz sprzedaży wysyłkowej preparatów na kleszcze

Skąd wziął się zakaz sprzedaży wysyłkowej preparatów na kleszcze?


Zgodnie z art. 68 ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne "obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi zakupionymi w hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych weterynaryjnych może być prowadzony wyłącznie w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt". Art. 71 ust. 1a dodaje, iż "poza zakładami leczniczymi dla zwierząt przedsiębiorcy mogą prowadzić obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi wydawanymi bez przepisu lekarza po zgłoszeniu wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii na 7 dni przed rozpoczęciem działalności".

Sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych definiuje art. 2 pkt. 37aa Ustawy: "sprzedażą wysyłkową produktów leczniczych jest umowa sprzedaży produktów leczniczych zawierana z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość, w szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego, listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej, reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia, reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną".

Art. 68 ust. 3 Ustawy dopuszcza prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wyłącznie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne.

W świetle powyższych przepisów prawnych należy uznać, iż nie jest dopuszczalna sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych weterynaryjnych ani przez zakłady lecznicze dla zwierząt, ani przez podmioty, o których mowa w art. 71 ust. 1a ustawy Prawo farmaceutyczne. Produkty lecznicze weterynaryjne (ani wydawane z przepisu lekarza ani wydawane bez przepisu lekarza), nie zostały dopuszczone do sprzedaży wysyłkowej.

Zakaz sprzedaży wysyłkowej preparatów na kleszcze

A zatem nie zdziw się, jeżeli po wejściu na stronę oferującą preparaty na kleszcze zobaczysz takie onieśmielające komunikaty, jak te na powyższych screenach. Takie prawo. Kropli na kleszcze przez internet już nie zakupisz.

Lawinowo w ubiegłym roku, choć sporo czasu minęło po wejściu w życie zmian w Ustawie, fora zaczęły być zasypywane pytaniami typu "nie mogę nigdzie zamówić tego i tego leku, o co chodzi?" bądź też "na stronie piszą, że tylko odbiór osobisty, jak to, dlaczego?". Cóż, zmiany w prawie dopadną każdego. Z biegiem czasu zaczynają być coraz bardziej przestrzegane po jednym czy drugim wyroku. Zakaz wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych uzasadniany jest ochroną zdrowia zwierząt przez zapewnienie nadzoru weterynarza nad wydawaniem tego rodzaju produktów.

Zapoznaj się z całą ustawą Prawo Farmaceutyczne.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.