11.03.2016

Blogger - pozycjonowanie obrazków

Jak już powiedzieliśmy sobie w poście dotyczącym wstawiania obrazków na blogu, do pozycjonowania i optymalizacji obrazków na blogu służą atrybuty "alt" oraz "title". Atrybut "title" nadaje obrazkowi tytuł, który pojawia się po najechaniu na obrazek myszką. Warto również wiedzieć, iż atrybutu "title" można używać również w linkach. Połączenie linka z tytułem będzie wyglądać następująco:

<a href="odnośnik_do_strony" title="tytuł_odnośnika">NAZWA ODNOŚNIKA</a>


Natomiast atrybut "alt" to tekst alternatywny, który pojawia się wówczas, gdy obrazek z jakichś przyczyn nie może się załadować i wyświetlić na stronie. Dzięki tekstowi alternatywnego obrazek posiada swój opis.

Przykładowo kod HTML do wyśrodkowanego obrazka z linkiem mojego bloga będzie wyglądać następująco:


A oto efekt:
Introwertyczka w sieci


Jak pozycjonować obrazki na Bloggerze?

Jeżeli dodajemy obrazek do układu bloga, nie ma w nic zawartego atrybutu "title". Aby dodać atrybut "title" na bloggerze, musimy trochę pogrzebać w kodzie HTML bloga.

Na samym początku odnajdujemy nazwę gadżetu, którą oznaczony jest nasz obrazek. Nazwa gadżetu umieszczona jest zawsze na samym końcu odnośnika gadżetu. Szczegółowe informacje na temat szukania nazwy gadżetu znajdują się w poście dotyczącym pola wymaganego do uzupełnienia na bloggerze. Nasz obrazek może nosić nazwę np. Image1, Image5, Image20.

Kiedy już wreszcie odnaleźliśmy nazwę gadżetu naszego obrazka, wówczas wchodzimy w tryb edycji kodu HTML bloga: Szablon → Edytuj kod HTML. Po wejściu w tryb edycji kodu klikamy na przycisk "Przejdź do widgetu" i z rozwiniętej w ten sposób listy wybieramy nazwę naszego obrazka. Kiedy już ją wybierzemy i znajdziemy się w wersie, przy którym znajduje się kod HTML obrazka, musimy ów kod rozwinąć. W tym celu klikamy na trzy-kropek znajdujący się pomiędzy <b:widget> a </b:widget>.

Jak pozycjonować obrazki na bloggerze?

Po rozwinięciu kodu widgetu odnajdujemy dwie sekcje <img expr:>. Wstawiamy w obydwie sekcje wybrany atrybut "title".

Jak pozycjonować obrazki na bloggerze?

Jak pozycjonować obrazki na bloggerze?

Ot, i cała filozofia.


Jak pozycjonować obrazki w postach na Bloggerze?

Pozycjonowanie obrazków w postach na Bloggerze jest jeszcze bardziej proste i banalne. W trakcie tworzenia nowego posta klikamy na wstawiony uprzednio obrazek i wybieramy opcję "Właściwości". Otworzy nam się ramka z właściwościami obrazu. [Przeczytaj również: Jak urozmaicić treść posta?]

Jak pozycjonować obrazki w postach?


Jak pozycjonować obrazki w postach?

Jak zapewne nietrudno się domyślić, tekst tytułu określa atrybut "title", natomiast tekst alternatywny to nic innego, jak opis "alt". Zatem w tekst tytułu wpisujemy tekst, który ma się wyświetlać po najechaniu na obrazek myszką, zaś jako tekst alternatywny umieszczamy tekst, który ma się pojawiać, gdy obrazek nie jest w stanie się wyświetlić - z tych czy innych względów.

Jak pozycjonować obrazki w postach?

Jak pozycjonować obrazki w postach?

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o pozycjonowanie obrazków na Bloggerze. Życzę miłego dnia i niechaj wyszukiwarka będzie z wami!
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.