18.01.2016

Wordpress - widgety na blogu

Najbardziej przydatne widgety na wordpressie

Układ bloga na wordpressie nieco różni się od układu bloga na bloggerze. Występują tu trochę inne elementy, inne dodatki, inne ustawienia. Stąd też oddzielny post na temat wordpressa.

Na bloggerze najważniejszym gadżetem jest HTML/JavaScript, jednak na wordpressie w ogóle czegoś takiego nie ma. A to dopiero początek różnic.

Na wordpressy oraz na blog.pl wśród widgetów znajduje się drogocenny HTML Javascript Adder, jednak na zwykłym wordpressie com tego widgetu zdecydowanie brakuje.

HTML Javascript Adder na wordpressy.pl
HTML Javascript Adder na wordpressy.pl

Zacznijmy jednak od początku: jak w ogóle dodać widgety na blog?

Na początku wchodzimy w Kokpit i odnajdujemy zakładkę Wygląd. Klikamy i rozwijamy ją.

Wordpress - WP Admin

Wordpress - Kokpit

Z rozwiniętej listy zakładki Wygląd wybieramy Widgety. I tym oto sposobem docieramy do bazy głównego tematu dzisiejszego posta.

Wordpress: Wygląd → Widgety

Co zatem mamy do wyboru na wordpressie? Jakie konkretnie widgety?

 1. Tekst - możemy tutaj dodać tekst lub prościutki kod HTML. Nie możemy dodawać skryptów, stylów CSS, formów ani innych fajnych elementów. Innymi słowy, odpadają np. własne skrypty cookies bądź też własne sharing widgety. Przejdzie natomiast button toplisty, gdyż nic w nim "skomplikowanego" kodowo nie ma.
  Wordpress: Widgety → Tekst

  Wordpress: Widgety na blogu
 2. Obrazek - na wordpressie obrazki dodaje się nieco inaczej niż na bloggerze. Nie dodaje ich się z dysku lub biblioteki, ale po adresie URL. Adres URL obrazka wpisuje się na samym dole. Jeżeli chcemy dodać obrazek z dysku twardego, możemy uczynić to np. za pośrednictwem strony imgur. Dodatkowo wybieramy elementy poprawiające pozycję w wyszukiwarce, tj. tytuł obrazka oraz tekst alternatywny obrazka. Tekst alternatywny jest to tekst, który wyświetla się, gdy obrazek z jakichś przyczyn nie może się załadować.
  Wordpress - dodawanie obrazka
 3. EU Cookie Law Banner - niesamowicie ważny widget: ważny z punktu widzenia prawa oczywiście. Jeszcze 2 lata temu go nie było, teraz na szczęście jest już dostępny.
 4. Linki - dodawanie własnych linków na wordpressie jest bajecznie proste: najpierwej musimy przejść do zakładki Linki i dodać kategorię odnośników. Jeżeli mamy już dodane kategorie, wówczas przypisujemy do nich wybrane przez siebie linki. Np. ja stworzyłam kategorie "Pozostałe" oraz "Profile", a następnie przypisałam do nich swoje POZOSTAŁE blogi oraz swoje PROFILE blogowe. Po ogarnięciu zakładki Linki przechodzimy z powrotem na Wygląd → Widgety i dodając widget wybieramy którąś ze stworzonych uprzednio kategorii. Możemy również zdecydować, czy chcemy, by odnośniki wisiały w formie obrazków, nazw czy jednego i drugiego.
  Wordpress: Linki → Kategorie odnośników

  Wordpress: Widgety → Linki
 5. RSS - za pomocą tego skromnego widgetu mamy możliwość wstawienia dowolnego kanału RSS.
  Wordpress: Widgety → RSS
 6. Linki RSS - po nazwie wydawać by się mogło, że ten widget to swego rodzaju połączenie dwóch poprzednio omówionych widgetów - otóż nic bardziej mylnego! Ten widget to po prostu... link do kanału RSS naszego bloga.
  Wordpress: Widgety na blogu
 7. Obserwuj blog - pozwala na subskrypcję bloga... cóż więcej można dodać w tym temacie? :)
 8. Follow Button - bardzo ciekawy przycisk, którego brak jest na bloggerze. Nie dość, że pośredniczy w dołączeniu do obserwatorów, to jeszcze można dzięki niemu sprawdzić, ile konkretnie użytkowników wordpressa nas obserwuje. Aby liczba tych użytkowników była widoczna, musimy zaznaczyć opcję "Show follower count". 
 9. Archiwum, Kalendarz, Kategorie, Tagi - innymi słowy: widgety pozwalające na uporządkowanie postów. Kategorie i tagi dodajemy do posta już w momencie tworzenia go. Jeżeli nasz blog jest połączony z tumblrem, wówczas tagi "przechodzą" na tumblr - ot, taka tam drobna ciekawostka.
  Wordpress: Widgety na blogu
 10. Popularne wpisy, Najnowsze wpisy, Najwyżej oceniane - tutaj chyba wiele tłumaczyć nie trzeba. Popularne i najnowsze to... wiadomo, natomiast najwyżej oceniane wpisy to te, które dostały najwięcej punktów w systemie oceniania postów. Aby ustawić ocenianie postów, należy wejść w Ustawienia → Oceny i tam dokonać stosowanych zmian. W ustawieniach zaawansowanych możemy dodatkowo dopasować etykiety i zmienić wygląd gwiazdek oraz czcionki.
  Wordpress: Ustawienia → Oceny
 11. Najczęściej klikane - chodzi tutaj o najczęściej klikane odnośniki z naszego bloga. Jeżeli na blogu umieścimy odnośnik do strony xyz.com i odwiedzający nasz blog będą często w niego klikać, wówczas ukaże się on na liście widgetu "Najczęściej klikane" - tak to funkcjonuje.

Warto również wspomnieć o sekcji Nieaktywny panel boczny (nie używany). Umieszczone są tam widgety, które były używane w poprzednim szablonie, a w tym już nie są. Widgety te możemy przenieść do używanych, usunąć lub pozostawić. I to by było na tyle, jeśli chodzi o przydatne widgety na platformie wordpress.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.