12.01.2016

Odnośnik mailto - jak go używać?

Odnośnik "mailto" służy do pisania wiadomości na konkretny adres e-mail za pośrednictwem wybranej aplikacji. Pozwala na tworzenie wiadomości w określonym wcześniej programie pocztowym. 

Ustawiając odnośnik mailto na swoim blogu/swojej stronie ułatwiasz życie czytelnikom, którzy mają chęć napisać do Ciebie za pomocą poczty elektronicznej. Klikając na odnośnik mailto w celu napisania wiadomości ułatwiasz życie sobie, gdyż nie musisz specjalnie wchodzić na pocztę, otwierać trybu tworzenia wiadomości i kopiować adresu. Klikasz i masz już otwartą okienko tworzenia nowej wiadomości z gotowym adresem e-mail. Genialne, nieprawdaż? 

A nawet, jeśli nie genialne, to na pewno znacznie ułatwiające pisanie maili.

Jak utworzyć odnośnik mailto?

Jest to wyjątkowo proste. Mailto tworzy się dokładnie tak samo jak wszystkie inne odnośniki, czyli poprzez element <a href...>. Czyli całość będzie wyglądać następująco:

<a href="mailto:adres.poczty@cośtam.com.pl">KONTAKT</a>

Oczywiście jest to przykład, pod KONTAKT możemy wpisać cokolwiek bądź też wstawić ikonkę koperty, żeby było wiadomo, o co chodzi. Jak wstawić ikonkę? Dokładnie tak samo, jak wstawia się grafikę. Sposób ten opisałam przy okazji pierwszej grafiki na blog. Dodatkowo można pokusić się o wstawienie atrybutu title, który będzie się wyświetlał po najechaniu myszką oraz poprawi pozycję obrazka w wyszukiwarkach. Ikonkę koperty można zrobić samemu bądź też skorzystać z gotowych. Do wyboru, do koloru.

U mnie wygląda to w ten oto sposób:

Mailto na blogu

Mailto na topliście

Mailto na stronie

Jak widać na powyższych screenach, po najechaniu myszką na ikonkę lub tekst, na dole widoczny jest odnośnik mailto do mojej poczty.

Jak używać odnośnika mailto na firefoxie?


To również jest bardzo proste. Aby ustawić otwieranie odnośnika mailto, klikamy na ikonkę menu, a następnie odnajdujemy na liście Opcje.

Firefox - Opcje

Po wejściu w Opcje wybieramy z dostępnych możliwości Aplikacje. Naszym oczom ukaże się tabela z dwiema kolumnami: Typ zawartości oraz Czynność. W kategorii Typ zawartości odnajdujemy... i tu, uwaga, niespodzianka: "mailto". Po cudownym odnalezieniu mailto na liście zawartości, przechodzimy do kategorii Czynność - i tutaj już możemy zaszaleć. Domyślnie do otwierania mailto wybrany jest program Microsoft Outlook, ale możemy to zmienić. W końcu po to podejmujemy tyle trudu przy dłubaniu w opcjach przeglądarki.

Ja wybrałam z listy aplikację MailCheck, gdyż jestem dumną posiadaczką poczty na mail.com. I teraz za każdym razem, gdy będę chciała do kogoś napisać z firefoxa poprzez odnośnik mailto, to automatycznie będzie wyświetlać się poczta z gotowym adresem odbiorcy mojej wiadomości.

Oczywiście można wybrać inną aplikację do tworzenia wiadomości, np. gmail. Każdemu według potrzeb.

Firefox - Aplikacje

Firefox - Aplikacje

Aplikacje: mailto

Cóż mogę więcej dodać w tym temacie? Co najwyżej tyle, że mailto działa i poprzez aplikację MailCheck na firefoxie również działa. Przetestowane, sprawdzone, zatwierdzone, potwierdzone.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.