09.01.2016

Jak radzić sobie ze spamem? - część II

Spam to, jak wiadomo, zmora naszych czasów. W części pierwszej omówiliśmy sobie metody walki ze spamem na chomiku, bloggerze, wordpressie, bloogu oraz ritcat. Teraz nadszedł czas na omówienie problematyki spamu dręczącego inne serwisy, bo wszędzie jest go pełno. A więc zaczynamy blokowanie i kasowanie spamu oraz tych, którzy tenże spam generują...

Jak radzić sobie ze spamem? Ciąg dalszy:

 1. Na wykopie możliwe jest blokowanie za pomocą dodania na czarną listę zarówno konkretnych użytkowników, jak i wybranych przez nas tagów. Użytkownika można zablokować na 2 sposoby: bezpośrednio na jego profilu poprzez ikonkę blokowania bądź też dopisując go w ustawieniach na czarną listę. Należy pamiętać o tym, aby w ustawieniach możliwość pisania na mikroblogu oraz możliwość przysyłania powiadomień przez zablokowanych były odhaczone, niezaznaczone.W ustawienia wchodzimy poprzez ikonkę awatara umieszczoną w rogu górnej belki.
   
  Wykop - blokowanie użytkownika
  Wykop - blokowanie użytkownika
  Wykop - blokowanie użytkownika
  Wykop - blokowanie użytkownika
 2. Na disqusie możliwości pozbywania się spamu i blokowania spamerów są przeogromne, przebogate - jest ich tyle, że całkiem możliwe, iż sama się w nich wszystkich nie orientuję. Najważniejszą z tychże możliwości jest poddawanie moderacji komentarzy zawierających linki - dzięki tej funkcji zablokujemy potencjalnych spamerów, którzy wpadli tylko po to, aby pozostawić "zaproszenie" do swojego bloga. Możemy później przed opublikowaniem edytować taki komentarz usuwając link bądź też... usunąć cały komentarz. Aby ustawić opcję moderowania komentarzy z linkami wchodzimy w Settings → Admin → Moderate Comments → Community rules → Please choose a site → Basic → Links in Comments i zaznaczamy opcję "Comments containing links must be approved before they are published." Swego czasu zrobiłam także oddzielny post na temat konfiguracji czarnej listy na disqusie. Blokować można użytkownika po nazwie, po adresie e-mail, po jego IP (jeżeli oczywiście jest nam ono znane).
  Disqus - wchodzenie w panel administracyjny
  Disqus - moderacja komentarzy
  Disqus - moderacja komentarzy
  Disqus - zbanowani użytkownicy
  Disqus - moderacja komentarzy
  Disqus - moderacja komentarzy
  Disqus - moderacja komentarzy
 3. Na twitterze zablokować użytkownika można bezpośrednio na jego profilu. Klikamy w ikonkę ustawień (znajdującą się obok przycisku Obserwuj), po czym wybieramy z dostępnej listy opcję Zablokuj. Zablokowany przez nas użytkownik powinien znaleźć się w ustawieniach, a konkretnie w kategorii "Zablokowane konta". Twitter - ustawienia
  Twitter - banowanie
  Twitter - zablokowane konta
 4. Na tumblr istnieje możliwość zablokowania konkretnych blogów. Wchodzimy w ustawienia, zaznaczamy wybrany blog, po czym zjeżdżamy na dół, a tam znajduje się opcja Zablokowane blogi. No ja akurat nie miałam potrzeby nikogo tam blokować, więc listę mam pustą.
  Tumblr - banowanie
 5. Na inlinkz również istnieją bogate możliwości walki ze spamerami. Spamerów można usuwać z listy bądź też blokować na stałe. Na szczęście tutaj również nie miałam potrzeby kogokolwiek blokować, niemniej jednak zawsze dobrze jest posiadać taką wiedzę, jak ewentualnie poradzić sobie, gdyby zaistniała taka konieczność. Usunąć wpis zdarzyło mi się też tylko 2 razy, gdy ktoś nie przestrzegał zasad Linkomanii, czyli słynnego comiesięcznego blogowego linkowania. Podstawowa zasada Linkomanii jest prosta: 3 wpisy na osobę, bo jednak trochę dziwne by było, gdyby jedna osoba zamieściła linki do kilkunastu swoich wpisów, a druga do jednego. Aby usunąć wpis z listy, należy kliknąć na przycisk Go to the dashboard, a następnie wybrać z listy określone linkowanie i zaznaczyć opcję View/Edit/Delete links. Teraz zwracamy uwagę na ostatnią rubrykę w tabeli, która zwie się Modify. I tam już możemy szaleć: usuwać, edytować, blokować. Oczywiście wszystko tylko w ostateczności.
  Inlinkz - dashboard
  Inlinkz - modify
 6. Na blogach bądź forach (i nie tylko) dobrą metodą antyspamową jest ustawienie możliwości wypowiadania się tylko dla osób zalogowanych lub podających adres e-mail. To utrudni "komentowanie" obcojęzycznym botom spamującym, a także spamerom szukającym frajera, z którego można by zrobić słup ogłoszeniowy. No i przy okazji taki wymóg odstraszy część hejterów, bo komuś, kto przyszedł do nas pohejtować, rzadko będzie się chciało pozostawiać swoje dane czy też specjalnie się rejestrować. Hejterzy i spamerzy wchodzą najczęściej tylko tak na chwilę, nie są skorzy do logowania lub zostawiania jakichkolwiek informacji na swój temat. Chociaż oczywiście nie jest to regułą, różnie bywa. Można też pójść na kompromis, czyli np. komentarze tylko dla zalogowanych, a dla wszystkich odwiedzających księga gości. A w przypadku forum np. możliwość odpowiadania dla wszystkich, ale tworzenie tematów już tylko dla zalogowanych.
Spam jest zmorą naszych czasów, ale niemal każdą zmorę można odegnać odpowiednim zaklęciem. Przynajmniej w świecie wirtualnym można.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.