19.01.2016

Apache OpenOffice - alternatywa dla Ms Office

Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, iż pakiet biurowy stanowi nieodłączną część pracy biurowej na komputerze. Bez pakietu biurowego ani rusz.

Alternatywa dla Ms Office

Oczywiście najbardziej znanym pakietem biurowym jest Ms Office, no bo jakżeby inaczej? Jednak mimo to przez ostatnie lata Ms Office stał się nagle pakietem ekskluzywnym, niedostępnym dla każdego. Wraz z pojawieniem się Visty na laptopach, Word i Excel z czegoś, co po prostu jest "w komputerze" zamieniły się w dobra reglamentowane - w coś, czego być wcale nie musi, choć jest niezbędne do pracy biurowej i nadaje sens obecności komputera w domu, biurze czy gdziekolwiek.

Czy jednak Ms Office jest jedynym istniejącym pakietem biurowym? Na szczęście nie!

Istnieją również darmowe alternatywy dla Microsoft Office, z którymi warto się zapoznać. Najciekawszą z tych alternatyw jest Apache OpenOffice - darmowy pakiet biurowy, który jest tak samo prosty w obsłudze jak dzieło Microsoftu. Prosty w obsłudze i, co najważniejsze, darmowy.

Zamiast słynnego Worda mamy tutaj Writer, który posiada podobne funkcje.

OpenOffice Writer

OpenOffice Writer

Jedyną różnicę między tymi dwoma programami stanowi format zapisanego pliku. Jak powszechnie wiadomo, dokumenty tekstowe w Wordzie posiadają rozszerzenie .doc (starsze wersje Office'a) albo .docx (nowsze wersje Office'a). W przypadku OpenOffice Writera tworzone dokumenty będą mieć rozszerzenie .odt, co dla niektórych osób może stanowić problem. Jednak i na to istnieje prosta recepta: jeżeli format .odt nam nie odpowiada, z łatwością możemy wyeksportować dokument jako PDF. I jako PDF wysłać pocztą mailową.

Dokument tekstowy .odt

Eksportuj jako PDF

Jak widać, nie ma potrzeby kurczowo trzymać się Ms Office, gdyż istnieją darmowe alternatywy, które w niczym temu pakietowi nie ustępują. Powiedziałabym nawet, że Apache OpenOffice jest przyjemniejszy w obsłudze niż jego ekskluzywny pierwowzór, a efekty pracy są takie same.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.