01.11.2015

Komunikacja społeczna w internecie

Komunikacja w internecie jest bardzo specyficzna. W świecie realnym ponad 70% komunikatów należy do zakresu komunikacji niewerbalnej, natomiast w świecie wirtualnym liczba ta wynosi 0%. Komunikacja niewerbalna nie istnieje na gruncie przestrzeni internetowej, nie ma racji bytu. Co z tego wynika?


Fobik społeczny nie ma lekko, jeśli chodzi o kontakty z ludźmi. Dodatkowo samotny fobik społeczny ma bardzo nielekko, gdyż nie ma gdzie i z kim pokonywać lęków. Pomaga internet, ale czy do końca pomaga? Chyba nie.

Internet to głównie słowa, bodźce werbalne. Internet uczy, jak posługiwać się słowami, jak komunikować się werbalnie. Ale czy ma to przełożenie na świat realny? Niezupełnie, gdyż świat realny to w przytłaczającej mierze komunikacja niewerbalna: mowa ciała, gesty, spojrzenia, ton głosu. W internecie te przekazy niewerbalne nie mają żadnego znaczenia, natomiast w świecie realnym mają i to spore. 

Zatem później w realu okazuje się, że słowa, czyli komunikaty werbalne, to jednak nie wszystko. To, co w internecie stanowi istotę, trzon, podstawę komunikacji, w świecie realnym stanowi mniej niż 30%. Niby zawsze coś, ale jednak coś istotnego w mniejszym stopniu. Przeczytaj: Co nam daje wirtualny świat?

Innymi słowy, w internecie znaczenie ma tylko to, CO mówimy, zaś w świecie realnym podstawowe znaczenie ma to, JAK mówimy, w jaki sposób przekazujemy komunikat. Słowa są jakby na drugim planie. 

Komunikacja w internecie nie ma przełożenia na komunikację w realu - to dwa zupełnie różne światy, dwa zupełnie różne sposoby przekazu informacji. Przez internet jest łatwiej - wiadomo, ale internet nie przygotowuje do kontaktów społecznych w prawdziwym świecie.

Internet rozwija umiejętność posługiwania się słowem - to fakt. Ale istnieje również spory obszar tego, czego internet na gruncie komunikacji nie rozwija. Nie rozwija przekazywania bodźców niewerbalnych: mowy ciała, sposobu mówienia, sposobu patrzenia. Czegoś brakuje w tym względzie i internet tego nie uzupełni. Nikt nie wie o tym tak dobrze, jak fobik społeczny. Przeczytaj: Fobik społeczny w internecie

Internet pomija cały zakres tego, co normalnie w komunikacji jest najważniejsze. Zatem nie uczy porozumiewania się z ludźmi, nie przygotowuje wystarczająco do kontaktów społecznych w realu - a przynajmniej nie w takim zakresie, w jakim to konieczne.

Słowa to ważny element, ale tego, co najważniejsze, internet ukształtować nie potrafi. Wymagane 70% komunikatu dalej pozostaje niewypełnione.


Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.