29.09.2015

Za oknem żywi ludzie

Za oknem żywi ludzie, inny wymiar, inne życie.

Czy wiesz, jak ciężko jest walczyć z każdym nowym dniem? 

~~~  Dżem - Jak malowany ptak


Myślisz o sobie i masz uczucia. Odczuwasz głód, zimno, lęk, radość, zadowolenie lub złość. Czasem chce ci się płakać, kiedy indziej śmiać. Lubisz lody o smaku czekoladowym albo nie lubisz lodów o smaku czekoladowym. A może nawet nigdy ich nie próbowałeś - tak też się zdarza.

Za oknem zywi ludzie

Pojawiłeś się na tej planecie i jesteś sobie takim zwykłym człowieczkiem. Masz uczucia, swoje problemy. Masz marzenia albo już ich nie masz. Jedne rzeczy lubisz, drugich już nie. Masz swoje sympatie, preferencje, antypatie. Po prostu jesteś i starasz się wziąć z tego świata to, co zostało ci dane.

A teraz powiedz mi szczerze, skąd w tobie bierze się aż tyle pogardy i nienawiści do drugiego człowieka? Skąd w tobie aż taki brak empatii i chęć dokopania drugiemu człowiekowi?

Masz uczucia - inni ludzie też je mają. Masz marzenia - inni ludzie też je mają. Masz potrzeby - inni ludzie też je mają. Skąd więc w tobie aż tyle pogardy i chęci dokopania bliźniemu swemu?

Nienawidzisz np. bezrobotnych - wyzywasz ich od nierobów, pasożytów, obiboków, piszesz na ich temat z pogardą, jakby to były śmiecie do sprzątnięcia. Kpisz ze starych panien, z singli, z samotnych - jakby to były istoty z innej planety niegodne splunięcia. Nienawidzisz bezdzietnych albo wielodzietnych, wierzących albo niewierzących, jasnowłosych albo ciemnowłosych, jedynaków albo patchworkowych - bo są inni, bo inaczej żyją, bo są mniej zaradni, nie radzą sobie, mają inne przeżycia na koncie albo po prostu wybrali inny sposób na życie i inny światopogląd.

I tych ich wszystkich tak strasznie nienawidzisz, tak strasznie nimi gardzisz.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Powiązane posty:

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Jestem przeciwko finansowaniu in vitro z budżetu państwa - i co, napiszesz mi teraz, że jestem ogłupiałą katoterrorystką albo że "nie znam życia"? Jestem bezrobotna - no i co, zarzucisz mi teraz, że jestem nic nie wartym pasożytem bądź też gównem w ludzkiej skórze? Ewentualnie że "przecież inni sobie radzą"? Mam zaburzenia nerwicowe - i co, napiszesz mi teraz, że mam się wziąć w garść i przestać się nad sobą użalać? Jestem przeciwko przyjmowaniu do nas imigrantów - i co, napiszesz mi teraz, że jestem nazistką lub idiotką? Popieram przywrócenie kary śmierci - no i co, napiszesz mi teraz, że jestem potworem w ludzkiej skórze?

W internecie nie mamy skóry, nie mamy twarzy, nie mamy imion, nie mamy tożsamości. Naszą bronią są słowa, tylko słowa. Bronią skuteczną: cel i pal.

Niekiedy boję się, że to jest prawdziwe ludzkie oblicze: pogarda, nienawiść, niezrozumienie, niechęć. Aby komuś dowalić, aby dopierdolić! A niech go zaboli, niech wreszcie zrozumie, jakim jest śmieciem, a jego życie jakim gównem!

Mówi się: "przecież to tylko internet!" albo "no co ty się dziwisz, przecież to internet!". Ano dziwię się i chyba nigdy nie przestanę się dziwić, nawet i 20 lat później - jeśli oczywiście będzie mi dane dożyć. Nie można się temu nie dziwić i nie można nad tym przechodzić do porządku dziennego. Z jakiego powodu?

Z takiego, że tych wszystkich wpisów nie generują boty - piszą je ŻYWI LUDZIE. To może pisać twój sąsiad zza ściany, pani sprzątaczka z klatki obok, pani urzędniczka wyrabiająca ci dokumenty, dziewczyna czy chłopak mijani na ulicy. I zawsze przy czytaniu takich pełnych pogardy wpisów jest gdzieś z tyłu głowy ta dziwna świadomość, że przecież to piszą żywi ludzie: żywi ludzie tacy jak ty, tacy jak ja. I wtedy zaczynam czuć dziwny lęk.

Dlaczego zaczynam czuć lęk? Bo też jestem człowiekiem i też mam uczucia... a za wirtualnym oknem mimo wszystko są żywi ludzie.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.