28.09.2015

!important - ważny dodatek w CSS

Niekiedy zdarza się tak, iż wpisujemy określony arkusz CSS do projektanta szablonów, zapisujemy go, sprawdzamy i... nic się nie zmienia. Myślimy sobie: no tak, pewnie brakuje jakiegoś drobiazgu: kropki, krzyżyka bądź też niechcący zrobiliśmy gdzieś literówkę. Sprawdzamy, badamy... i nic. Teoretycznie wszystko gra. A więc może zły kod? Sprawdzamy, badamy i... dalej nic. O co tu chodzi? [Przeczytaj: Jak odnaleźć nazwę elementu?]

W takich nietypowych sytuacjach pomóc może jedna ważna komenda: !important;

Jak z tej komendy korzystać? To bardzo proste.

Wpisujemy kod elementu HTML, a dodatkowo na końcu, dokładnie przed średnikiem, umieszczamy !important. Razem wygląda to tak:  

.JakiśTamElementHTML: {color: #ffcc0d !important; opacity: 0.5 !important;}
#JakiśTamGadżet: {border-top: 4px double #ff3000 !important; text-align: justify !important;}

Dla przykładu:

CSS: !important;

CSS: !important;

Jak możemy zauważyć na powyższych przykładach oraz screenach, komenda !important znajduje się na końcu kodu, a jej zadaniem jest wzmacnianie działania tego właśnie kodu. Zmusza ona dany element, aby zachowywał się tak, jak my tego chcemy.

Podsumowując, !important wpisujemy w element wówczas, gdy kod, mimo iż poprawny, nie chce działać i w ogóle nie zmienia wyglądu strony.

Zapoznaj się również z poradami dotyczącymi arkuszy CSS.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.