13.06.2015

Twitterfeed - automatyczna publikacja postów na strony społecznościowe

A więc opublikowaliśmy kolejny post na naszym zacnym blogu. I co dalej? Jedno logowanie na twitter, żeby dodać odnośnik, później drugie logowanie na facebook, żeby dodać ten sam odnośnik, i jeszcze na koniec google plus, żeby znowu dodać ten sam odnośnik do nowego posta. Jak ktoś dodatkowo jest dinozaurem w skórze blogera, to dołącza jeszcze ów odnośnik na swój profil nk. :) Zatem: pododawaliśmy już, pozamykaliśmy strony i myślimy sobie: kurwa, czy nie można by tego wszystkiego jakoś uprościć?!?

Ależ oczywiście: można uprościć proces publikacji postów na strony społecznościowe i nawet jest to jak najbardziej wskazane. Chociażby w celu oszczędzenia czasu i niewpadnięcia w rutynę oraz poczucie blogowej monotonii, że ciągle tylko to samo i to samo. Powtarza się i powtarza, i jeszcze się powtarza.

Ostatnio przedstawiłam sposób automatycznej publikacji postów przed feedburner. Dzisiaj z kolei przedstawię twitterfeed i opiszę pokrótce, jak konkretnie z tegoż fantastycznego narzędzia korzystać.

Oczywiście niektórzy czytelnicy mogą poczuć się zlekceważeni, że jak to jest i jak to być może, że jakiś tam program dodaje linki na stronach zamiast nas. Tego typu negatywne odczucia czytelników są zupełnie naturalne i całkowicie zrozumiałe, jednak ja mam na nie prostą receptę: jeżeli ktoś na ten automatycznie dodany post zareaguje, skomentuje, polubi, to ja i tak będę o tym wiedzieć, bo jednak od czasu do czasu na tych stronach społecznościowych bywam, nie wyrzekam się ich i nie odcinam, jedynie nie będę się logować po każdym wpisie na blogu. Poza tym powiadomienia o komentarzach lub wiadomościach prywatnych ze stron zawsze przychodzą na skrzynkę pocztową, którą regularnie przeglądam. Nie ma się więc czego obawiać, automatyczna publikacja postów nie jest równoznaczna z porzuceniem danej strony społecznościowej. Jest to jedynie pewnego rodzaju ułatwienie i usprawnienie.

Zatem przechodząc już do meritum sprawy:

Jak automatycznie publikować posty z bloga za pomocą Twitterfeed? 

Twitterfeed jest tzw. autoposterem, czyli po prostu narzędziem służącym do automatycznej publikacji postów z bloga na wybrane serwisy społecznościowe. Fundament jego działania stanowi kanał RSS bloga, na podstawie którego publikuje on wiadomości na twitter, facebook i linkedln, jeżeli ktoś konto na linkedln posiada. Google Plus niestety ten program nie obsługuje, nad czym troszeczkę ubolewam.

Ustawienie automatycznej publikacji postów na twitterfeed jest banalnie proste i bajecznie łatwe. Jest tak bardzo proste, że aż zaczęłam doszukiwać się jakichś ukrytych motywów i haczyków, bo to jest wręcz niemożliwe, żeby coś aż tak proste w obsłudze było, i to w dodatku całkowicie za darmo. A jednak.

Twitterfeed - automatyczna publikacja postów

Na początku oczywiście musimy się zarejestrować. W tym celu klikamy na Register Now. Jak możemy zobaczyć na powyższym screenie, jest to ten duży prostokątny przycisk koloru pomarańczowego.

Jak dodać blog do automatycznej publikacji? Nic prostszego. Wchodzimy w Create New Feed i przenosi nas w opcję tworzenia. Ja na kolejnych screenach przedstawię dla przykładu proces dodawania mojego bloga z opowiadaniami:

Twitterfeed - Create New Feed

W Feed Name wpisujemy frazę, która ma się ukazywać przy postach z dodawanego właśnie bloga. W rubryce niżej Blog URL or RSS Feed URL wpisujemy, zgodnie z nazwą, albo adres bloga albo adres kanału bloga (jak znaleźć adres kanału RSS bloga?). Oznacza to, że możemy wpisać sam adres bloga i nawet nie musimy fatygować się szukaniem adresu kanału RSS bloga, jeżeli akurat nie mamy na to ochoty. Musimy zwrócić uwagę, aby opcja Active była zaznaczona, na szczęście domyślnie jest.

Twitterfeed - Create Feed

Gdy już uzupełniliśmy rubryki, klikamy na test rss feed, żeby się upewnić, iż RSS został prawidłowo odczytany. Jeżeli został, ukaże się Feed parsed OK. Czym jest parsowanie linków?

Na dole w pozostałych ustawieniach (Advanced Settings) możemy dodatkowo wybrać, co jaki czas mają być aktualizowane informacje z kanału. Domyślnie jest, że co pół godziny, i moim zdaniem jest to rozsądny czas.

Twitterfeed - parsowanie linków

Kiedy wszystko jest w porządku, klikamy na przycisk Continue to Step 2.

W następnej kolejności wybieramy serwis, na który chcemy publikować posty z kanału RSS bloga. Ja akurat wybrałam facebook.

Twitterfeed - serwisy

Później łączymy konto twitterfeed z wybranym przez nas serwisem. Możemy wybrać, kto zobaczy przekazane przezeń wpisy. Ja wybrałam opcję publicznego pokazywania wpisów.

Po połączeniu kont musimy wybrać, gdzie konkretnie mają być przekazane owe wpisy. Ja wybrałam swoją facebookową stronę Introwertyczka w sieci, gdyż jest ona powiązana właśnie z moimi blogami.

Twitterfeed - konfiguracja

Po wszystkim klikamy na przycisk Create Service i... włala! Automatyczna publikacja gotowa.

Twitterfeed - udało się!

Na panelu ukazuje się dodatkowa pozycja, dołączona przez nas przed chwilą:

Twitterfeed - panel

Oto jest dowód na to, że rzeczywiście ustawienie automatycznej publikacji postów powiodło się:

Twitterfeed z Facebookiem

Warto również wiedzieć, że w przypadku feedburnera i połączenia twittera z facebookiem posty na facebooku są oznaczone, że pochodzą z twittera. W przypadku twitterfeed takowego oznakowania w postach nie ma, ponieważ ta informacja jest widoczna jedynie dla administratora strony. A zatem nikt z obserwatorów nie jest powiadamiany, że ten konkretny post na facebooku to post pochodzący z aplikacji.

Twitterfeed i Facebook

A co z biednym Google Plus, pominiętym w wyżej opisanej aplikacji? O tym już niebawem. :-)
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.