02.06.2015

Blogowanie: jak urozmaicić treść posta?

Żadnego blogera nie trzeba przekonywać, iż najważniejsza na blogu jest treść postów, czyli to, co ma się do przekazania odbiorcy. Istnieją również proste sposoby na urozmaicenie owej treści, ozdobienie jej.

Jakie konkretnie są to sposoby?

 1. Obrazki - pozwalają urozmaicić szczególnie długie rozbudowane posty i sprawiają, że nie zlewają się one w jedną wielką ścianę tekstu. Mogą również pomóc w podzieleniu tekstu na poszczególne części - tak, aby był on bardziej czytelny i przejrzysty. W przypadku postów instruktażowych obrazki ułatwiają czytelnikom rozumienie treści i same w sobie stanowią doskonałą instrukcję (jak robić screeny?). Jednak nie możemy wykorzystywać wszystkich zdjęć znalezionych w internecie, gdyż w ten sposób możemy niechcący złamać prawo autorskie. Najlepiej więc korzystać ze zdjęć na licencji Creative Commons, czyli takich, które wolno nam upubliczniać. Utwory na licencjach Creative Commons charakteryzują się tym, iż mogą więc być wykorzystywane bez konieczności uzyskania każdorazowej, indywidualnej zgody od właściciela praw autorskich. Na bloggerze obrazek można wstawić za pomocą ikonki obrazka, na wordpressie - za pomocą przycisku zwanego Dodaj medium.
  Blogger - wstawianie obrazka

  Blogger - wstawianie obrazka

  Wordpress - wstawianie obrazka

  Wordpress - wstawianie obrazka

  Wordpress - wstawianie obrazka
  Dla lepszego pozycjonowania posta można również wstawić w obrazek tekst tytułu oraz tekst alternatywny. Robimy to na poziomie tworzenia posta klikając w wybrany obrazek i wybierając zeń Właściwości obrazu:
  Blogger - właściwości obrazu
 2. Pogrubienia, kursywa, podkreślenia, tła kolorystyczne - pozwalają na wyróżnienie pewnych ważnych fragmentów tekstu. Dzięki temu tekst staje się bardziej przyjemny dla oka.
 3. Listy numerowane, listy punktowane, myślniki, gwiazdki - niezbędne, gdy mamy do przekazania szereg zagadnień dotyczących określonego tematu, pytania, wątku, przedmiotu postu.
 4. Cytaty - do ich dołączenia bardzo często przydatne okazują się nagłówki HTML.
  Cytat w poście
 5. Filmiki z Youtube - oczywiście powiązane tematycznie z danym postem. :) Jak wstawić filmik z Youtube na blog?
 6. Linie zwykłe, linie ozdobne - pozwalają oddzielić od siebie poszczególne segmenty tekstu. Zwykłą linię można bez problemu zrobić za pomocą odpowiednich skrótów klawiaturowych.
 7. Precle - czyli linki niejako ukryte w głębinach tekstu; pomagają w pozycjonowaniu naprowadzając wyszukiwarki na odpowiednie frazy pasujące do tychże linków. Przykład precla: Smutny klaun.
 8. Powiązane posty - pozwalają czytelnikom na szybkie dotarcie do postów podobnych pod względem tematycznym, merytorycznym. Przykład powiązanego postu: Jak urozmaicić układ posta?
 9. Podtytuły, mniejsze nagłówki - i tutaj znowu kłaniają się nam ww. nagłówki HTML.
 10. Elementy CSS - czyli wszelkiego rodzaju cienie, kapitaliki w linkach, rozwijające się albo zwijające buttony; tutaj przydatne mogą się okazać porady CSS dodane niedawno jako oddzielny dział.

Aby post nie zajmował zbyt dużo miejsca na stronie głównej bloga, możemy podzielić go na dwie części, z których jedna (stanowiąca resztę) będzie widoczna dopiero po kliknięciu. Jak podzielić tekst w poście? 
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.