05.05.2015

Blogger - jak wstawić gadżet nad nagłówek?

Z pozoru może się wydawać, że jeśli chodzi o nagłówek bloga na bloggerze, to możliwości edycji są dość ograniczone. Otóż nic bardziej mylnego! Wystarczy jedynie kilka drobnych zmian w kodzie HTML bloga i obszar nagłówka zmieni się nie do poznania. Niekiedy bywa tak, że prawdziwa siła tkwi w prostocie.

Zatem w tym poście po raz kolejny przekonamy się, iż proste modyfikacje potrafią zdziałać na blogu takie cuda, o jakich się filozofom nie śniło. Tego typu modyfikacje nie wymagają jakichś specjalnych umiejętności webmasterskich, nie pochłaniają dużo czasu, a ryzyko, że coś się popsuje, jest naprawdę minimalne. Mimo to, jeżeli nie czujecie się zbyt pewni swoich umiejętności webmasterskich, to przed rozpoczęciem grzebania w kodzie HTML bloga zawsze możecie zrobić kopię zapasową bloga. W ten sposób będziecie w stanie odzyskać cenne dane utracone wskutek niewłaściwego edytowania kodu.

Aby wstawić w bloggerze gadżet nad nagłówek, należy skorzystać z jednego z podanych niżej sposobów:

Sposób I - bezpośrednio po znaczniku <header>


Sposób ten opisywałam już szerzej w poście dotyczącym wstawiania menu nad nagłówkiem. W wielkim skrócie wygląda to tak, iż odnajdujemy w kodzie HTML bloga znacznik <header> i bezpośrednio ZA NIM wstawiamy pożądany przez nas element (np. właśnie wyżej wymienione menu górne).

W szukaniu znacznika <header> bez wątpienia pomocny będzie skrót klawiaturowy Ctrl+F służący do wyszukiwania poszczególnych fraz na wybranej przez nas stronie.

Kod HTML - header

Jeżeli jednak zmienimy zdanie i uznamy, że dany element w ogóle nie spełnia naszych oczekiwań, to w każdej chwili możemy go usunąć bez szkody dla bloga. Należy jedynie dojść, w którym miejscu zaczyna się i kończy kod tegoż elementu, po czym... zwyczajnie wykasować go. I po sprawie.

Sposób II - przez maxwidgets i showaddelement


Ten sposób polecany jest zwłaszcza dla mocno początkujących użytkowników bloggera.  

Na początku odnajdujemy w kodzie HTML bloga znacznik <header>, czyli postępujemy podobnie jak we wcześniej omawianym sposobie. Innymi słowy, musimy odnaleźć fragment kodu wyglądający dokładnie tak jak ten pokazany na poniższych screenie:

Kod HTML - nagłówek

Kiedy już odnajdziemy ów fragment, zwracamy baczną uwagę na dwie frazy: maxwidgets oraz showaddelement. To właśnie w nich musimy dokonać zmian celem wstawienia gadżetu nad nagłówek.

Jak dokonać tych zmian? To bardzo proste. W sekcji maxwidgets zamieniamy liczbę '1' na '2', natomiast w sekcji showaddelement zamieniamy partykułę 'no' na 'yes'. W ten sposób uzyskamy dodatkowe pole nad nagłówkiem w układzie bloga.

Blogger - header w kodzie HTML

Jeżeli wszystko zamieniliśmy poprawnie, układ bloga powinien wyglądać tak:

Układ bloga po dodaniu gadżetu

Jak nietrudno zauważyć, pojawiło się nowe dodatkowe pole nad nagłówkiem bloga. I o to właśnie cały czas nam chodziło.

Teraz bez problemu możemy dodać nad nagłówek, co tylko chcemy. Np. wybrane przyciski społecznościowe bądź też jakiś tekst powitalny - wszystko zależy od naszej inwencji twórczej.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
 
A tak prezentują się na blogach gadżety umieszczone nad nagłówkiem bloga:

Blogger - gadżet nad nagłówkiem

Blogger - gadżet nad nagłówkiem

Blogger - gadżet nad nagłówkiem

Blogger - gadżet nad nagłówkiem

Blogger - gadżet nad nagłówkiem

Niekiedy bywa również tak, iż jakiś gadżet pobrany z zewnątrz wyświetla się właśnie nad nagłówkiem bloga, mimo iż został umieszczony gdziekolwiek indziej w układzie. Zachowują się tak m. in. niektóre widżety subskrypcji e-mail oraz scmplayer, którego stosowania osobiście nie polecam, gdyż diametralnie obniża on stronę i nie zawsze też pozwala ją otworzyć. Pisałam już na ten temat przy okazji wpisu dotyczącego gadżetów przydatnych na blogu.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.