28.04.2015

Nie parsuj linków - co to znaczy?

Jeżeli od czasu do czasu bywacie na różnego rodzaju forach, zapewne rzuciła Wam się w oczy opcja o tajemniczo brzmiącej nazwie "nie parsuj linków". Opcję tę najczęściej można znaleźć w ustawieniach sygnatury (podpisu pod postem), jak również w ustawieniach samych postów. 

A więc czym właściwie jest to całe parsowanie linków?


Dziwne słowo "parsowanie" stanowi anagram słowa "prasowanie" i w pierwszym momencie właśnie z owym prasowaniem się kojarzy. Jednak jest to mylne skojarzenie, gdyż parsowanie z prasowaniem nie ma nic wspólnego, poza faktem, iż oba te wyrazy są rzeczownikami odczasownikowymi.


Parsowanie (łac. pars - część, fragment) - analizowanie składni kodu źródłowego, rozbicie kodu na części składowe; analizowanie ciągu znaków w celu ustalenia jego struktury.

 

Parser (analizator składniowy) - program komputerowy wykonujący analizę składniową. Innymi słowy, wybierając na forum opcję linków z parsowaniem,  sprawiamy, iż forumowy skrypt zinterpretuje podany tekst jako link. O co konkretnie chodzi?

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
http://w--sieci.blogspot.com - przykład linku bez parsowania
http://w--sieci.blogspot.com - przykład linku z parsowaniem
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Konkludując:
bez parsowania - sam tekst
z parsowaniem - tekst w postaci linku

A zatem w przypadku wybrania opcji parsowania linków nie trzeba umieszczać odnośnika w tagach url, wystarczy w poście wkleić sam odnośnik, bez żadnych tagów. Forumowy skrypt zrobi za nas całą resztę i zamieni podany przez nas tekst na link.

Jeżeli na forum w ustawieniach zaznaczymy opcję "nie parsuj linków", wówczas wszystkie wpisane przez nas linki będą miały postać jedynie zwykłego tekstu, nie zaś odnośnika do wpisanej strony. Z parsowaniem zyskają postać odnośnika, staną się linkiem.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.