23.03.2015

Jak robić screeny? 2 proste sposoby robienia screenów bez PrtScr

Niekiedy zdarza się tak, iż koniecznie musimy nabyć umiejętność tworzenia screenów (zrzutów ekranu). Bywa to potrzebne np. do szkoły, do pracy czy nawet po prostu do prowadzenia bloga zawierającego jakieś instrukcje lub porady, czyli takiego jak ten. :)

Oczywiście najprościej jest robić screeny za pomocą klawisza PrtScr, jednakże nie we wszystkich klawiaturach on występuje. Np. na mojej go nie ma. Wówczas niezbędne staje się szukanie oraz korzystanie z innych rozwiązań, innych sposobów robienia screenów.

Zatem w jaki sposób robić screeny bez klawisza PrtScr?


Sposób I - przez ScreenHunter

 

ScreenHunter Free to darmowa i prosta w obsłudze aplikacja umożliwiająca robienie zrzutów ekranu. Od większości tego typu programów odróżnia go fakt, iż zrzuty zapisywane są bezpośrednio na dysku w formacie JPG, w wybranej przez nas lokalizacji.

Aby zrobić screen wystarczy uruchomić ScreenHunter, wybrać pożądany obszar i nacisnąć F6. Możemy wybrać, czy wolimy mieć screen z myszką czy bez niej. Jeżeli bez niej, wówczas musimy odszukać w ustawieniach From - Include i odhaczyć Mouse Pointer. Odnalezienie sekcji From - Include nie będzie wcale trudne, gdyż From włącza się od razu po uruchomieniu ScreenHuntera.

Jak robić screeny?

Program ScreenHunter posiada licencję freeware, co w praktyce oznacza, iż możemy z niego korzystać bez żadnych limitów czasowych. Limity czasowe mają miejsce w przypadku programów oznaczonych licencją trial, czyli testową. Pisałam już o tym przy okazji posta na temat pielęgnacji dysku.

ScreenHuntera można używać zarówno do robienia screenów na dysku, jak i w dowolnie wybranej przeglądarce internetowej.

Aby po zrobieniu edytować dany screen, należy otworzyć go w Przeglądarce fotografii systemu Windows, a następnie wejść w Otwórz - Windows Live Photo Gallery. Po wejściu w Windows Live Photo Gallery należy kliknąć na Edytowanie, organizowanie lub udostępnianie i tam zaznaczyć wybrane zdjęcie, a następnie dokonać pożądanych zmian, np. przyciąć je lub zmienić kolor.

Jak robić screeny?
Jak robić screeny?
Jak robić screeny?

Po wykonaniu powyższych czynności możemy jeszcze np. przyozdobić nasz zacny nowo utworzony screen elementami z Painta: tekstem, podkreśleniami, kółkami, elipsami, kwadratami, strzałkami, serduszkami, ramkami i czym tylko sobie chcemy.

Jak robić screeny?

Możemy również poddać nowy screen obróbce i edytować go online. Jak konkretnie to zrobić? Opisałam już ten proces w tym oto poście, jak również w tym poście.

Sposób II - przez Lightshot w Firefoxie

 

Lightshot stanowi darmowe rozszerzenie do przeglądarki Firefox, więc aby go dodać należy wejść w menu firefoxa i kliknąć na Dodatki. Następnie trzeba wpisać w wyszukiwarkę frazę "Lightshot" i po znalezieniu dodać wtyczkę "Lightshot" za pomocą przycisku Add to Firefox. Później należy upewnić się, czy program znajduje się na liście Rozszerzenia i czy jest włączony. Gdy jest włączony, pojawią się wówczas obok nazwy i opisu programu dwa przyciski: Wyłącz oraz Usuń.

Rozszerzenie Lightshot

Na pasku górnym powinna ukazać się ikonka z ładnym purpurowym piórkiem - to właśnie logo programu Lightshot. Jeżeli będziemy chcieli zrobić jakiś screen w przeglądarce, musimy na nią kliknąć. Wówczas za pomocą myszki będziemy musieli zaznaczyć obszar, który chcemy, aby został objęty naszym nowym zrzutem ekranu. Te małe ikonki, które się ukażą po wybraniu obszaru to możliwości edycji i ozdabiania: linie, strzałki, ramki, tekst - do tego wszystkiego możemy wybrać kolor. Po wszystkim klikamy na ikonkę zapisu, tak jak przedstawiłam to na poniższym screenie:

Rozszerzenie Lightshot

Po zapisie screen zostanie zachowany na naszym dysku komputerowym.

Wadą robienia screenów przez rozszerzenie w przeglądarce niewątpliwie jest fakt, że da się w ten sposób robić screeny tylko i wyłącznie w przeglądarce i nigdzie poza nią. To znacznie zawęża krąg obszarów na komputerze do obfotografowywania. Zaletą zaś jest prostota - możliwość bezpośredniej edycji, bez otwierania dodatkowych programów. To znacznie ułatwia obróbkę screenu.

Oczywiście istnieją również inne rozszerzenia do przeglądarek służące robieniu screenshotów, jednakże niektóre z nich u mnie nie działały. Polecam więc na blogu ten program, który u mnie działa.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Jak widać, robienie screenów nawet bez PrtScr jest bajecznie proste i nie wymaga od nas wielkiego wysiłku. W dodatku jest to taka umiejętność, która na pewno przyda się w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.