22.03.2015

Feedburner - automatyczna publikacja postów na Twitterze i Facebooku

Całkiem niedawno pisałam o tym, jak ważną rolę w promowaniu bloga odgrywają popularne serwisy społecznościowe. Wczoraj dodatkowo nadmieniłam, iż owe serwisy społecznościowe dodatkowo służą czytelnikom do obserwacji naszego bloga, do śledzenia nowo dodanych na nim postów.

Jeżeli posiadamy kilka stron społecznościowych, to doskonale wiemy o tym, jak bardzo męczące, pracochłonne i czasochłonne jest ręczne dodawanie do każdej z nich nowo opublikowanego na blogu posta. Niekiedy nawet którąś z tych stron pomijamy, gdyż dodawanie wszędzie tego samego szybko staje się nużące, a my czujemy się jak maszyny do kopiowania i wklejania linków.

Czy jesteśmy skazani na ciągłe Ctrl+C i Ctrl+V po każdym możliwym zaktualizowaniu bloga? Na szczęście nie!

Istnieje bardzo prosty sposób na automatyczną publikację postów w serwisach społecznościowych i to bezpośrednio po ich pojawieniu się na naszym blogu. Nie trzeba już męczyć się z ciągłym logowaniem i ręcznym dodawaniem odnośników.

Jakiż to magiczny środek wybawia nas od tego problemu? Jakiż to serwis może nam pomóc w aktualizacjach? Okazuje się, że z pomocą śpieszy nam zacny Feedburner, o którym wspominałam już przy okazji posta dotyczącego subskrypcji na bloggerze.

Feedburner to serwis służący do zarządzania kanałami RSS. Kanały RSS to narzędzie niezbędne do obserwowania blogów, albowiem ich zadaniem jest właśnie dystrybucja treści znajdujących się na tychże blogach. Jak już wiemy z posta opisującego cechy charakteryzujące blog, blog wyróżnia się m. in. tym, że posiada uporządkowane chronologicznie wpisy (posty). Uporządkowanie chronologiczne postów oznacza ich posegregowanie na blogu wg kryterium daty (przeważnie od najnowszych do najstarszych).

Na bloglovin blogi aktualizują się same, bez naszej ingerencji, natomiast automatyczną publikację treści na twitterze i facebooku zapewnia właśnie feedburner. W jaki sposób?

Na początku musimy zalogować się do bloggera i wejść na stronę feedburner.com. Powita nas tam lista naszych blogów umieszczonych na bloggerze. Klikamy w wybrany przez nas blog, którego treści chcemy automatycznie aktualizować na twitterze i facebooku.

W następnej kolejności naszym oczom ukażą się cztery obcojęzycznie brzmiące zakładki. Przechodzimy do trzeciej zakładki, która zwie się Publicize. W tejże trzeciej zakładce znajduje się kategoria Socialize. Przechodzimy do niej.

Publicize - Socialize

W ww. kategorii Socialize mamy możliwość połączenia kanału RSS naszego bloga z naszym profilem na twitterze. W tym celu klikamy na przycisk Add a Twitter account. Ciekawostką może okazać się fakt, iż możemy połączyć kanał RSS z więcej niż jednym kontem na twitterze. Ja akurat mam tylko jedno, więc tylko z tymże kontem połączyłam mój blog.

Publicize - Socialize

Po wciśnięciu przycisku Add a Twitter account otrzymamy w nowym oknie pytanie:

Zezwolić Google na korzystanie z Twojego konta?

Logujemy się do swojego konta na twitterze i zezwalamy na korzystanie klikając duży przycisk Autoryzuj aplikację.

Autoryzuj aplikację

Na dole możemy przeczytać, że ta aplikacja służy m. in. do aktualizowania profilu oraz wysyłania tweetów w naszym imieniu. No i właśnie o to nam cały czas chodzi, to chcemy od samego początku osiągnąć.

W zakładce Publicize - Socialize możemy również ustawić opcje wysyłania informacji. Wracamy więc do drugiego screenu i przyglądamy się sekcji o tajemniczo brzmiącej nazwie Formatting Options. Możemy w niej zadecydować, czy chcemy, aby wyświetlany był tytuł posta (Post content: Title only) czy też może tytuł i fragment (Post content: Title and Body) bądź sam fragment bez tytułu (Post content: Body only). Możemy również odhaczyć opcję Include link tym samym sprawiając, iż nasz opublikowany w serwisie wpis nie będzie zawierał w sobie linku do blogowego posta. Nie wydaje się to jednak zbyt rozsądne ani praktyczne.

Możemy również ustawić automatycznie hash tagi w naszym nowym serwisowym wpisie. Znajdujemy opcję Hash tags i zaznaczamy Create hash tags from item categories. Hash tagi tworzone będą na podstawie etykiet do posta na naszym blogu, które sami wcześniej wybraliśmy. Dodajemy jakieś etykiety do posta na blogu, a następnie te etykiety przechodzą na wpis twittera - tak to się odbywa. Jeżeli dodatkowo zaznaczymy opcję Use inline hash tags, wówczas owe hash tagi znajdować się będą wewnątrz wpisu. Przykład: #Jak śledzić blogowe aktualizacje?

Pod ustawieniami hash tagów znajduje się rubryka Additional text: Add. Wpisujemy w nią tekst, który chcemy, aby zawsze znajdował się w twitterowskich wpisach pochodzących z naszego bloga. Może to być tekst typu Nowy post na blogu lub Nowy wpis, zapraszam - coś w ten deseń. Jeżeli nie życzymy sobie żadnego tekstu przy nowych wpisach, zostawiamy tę rubrykę pustą. Jeżeli już coś wpisaliśmy, możemy również wybrać, czy chcemy, aby ów tekst znajdował się na początku wpisu (beggining of the post) czy też dopiero na końcu wpisu (end of the post).

W końcowej sekcji "Sample Item Preview" możemy zobaczyć podgląd naszych nowych wpisów na twitterze i obczaić, jak będą one wyglądać. Jeżeli coś nam w nich nie będzie odpowiadać, wówczas możemy znowu pozmieniać niektóre z opcji w wyżej opisanej sekcji "Formatting Options". Kiedy wszystko już jest w porządku, wówczas klikamy na dole przycisk Save, aby aktywować usługę i zapisać wybrane przez nas ustawienia.

Zapisz zmiany, aktywuj usługę

Po wciśnięciu Save koniecznie musi ukazać się informacja This service is active. Jeżeli taka informacja się ukazała, oznacza to, że wszystko poszło po naszej myśli i po następnej publikacji posta na blogu będziemy mogli cieszyć się automatyczną jego publikacją na twitterze. Zadanie zostało prawidłowo wykonane.

Analogicznie dla dezaktywacji usługi Socialize klikamy przycisk Deactivate. Też warto wiedzieć.

Tak oto prezentuje się na twitterze automatyczna publikacja mojego ostatniego blogowego posta:

Automatyczna publikacja postów na Twitterze

Jak widać, mamy tutaj tytuł, link i hash tagi, czyli wszystkie te elementy, które na twitterze być powinny. I to wszystko bez najmniejszego wysiłku z mojej strony. Po odpowiednich ustawieniach Socialize w feedburnerze nie muszę nawet logować się na twitter, żeby dodać notkę o nowym wpisie. Feedburner robi to za mnie.

No dobrze, ale w takim razie co z automatyczną publikacją postów na facebooku?

 

Aby zautomatyzować publikację postów także na facebooku, należy zalogować się na twitterze i połączyć konto twittera z kontem facebooka. Proste, nieprawdaż? W ten oto sposób posty automatycznie publikowane na twitterze przejdą po chwili na facebook. 

Droga publikacji wygląda tak:
Publikacja treści na blogu → Publikacja treści na kanale RSS → Publikacja treści na Twitterze → Publikacja treści na Facebooku

A w wielkim skrócie:
Blog → Kanał RSS → Twitter → Facebook

Zatem w jaki sposób połączyć twittera z facebookiem, aby posty automatycznie przechodziły z jednego serwisu na drugi?

Najpierwej musimy zalogować się do konta na twitterze połączonego uprzednio z kanałem RSS naszego bloga. Po zalogowaniu się odnajdujemy ikonkę naszego profilu umieszczoną na górze strony. Klikamy na nią i z listy dostępnych opcji wybieramy Ustawienia.

Twitter - ustawienia

Po wejściu w Ustawienia wyszukujemy na liście Aplikacje. Wchodzimy w Aplikacje i łączymy nasze konto twittera z kontem na facebooku. Możemy wybrać, czy retweetowane posty również będą objęte automatyczną publikacją na facebooku. Ja zaznaczyłam, że nie. Uważam, że co za dużo, to niezdrowo. :)

Ustawienia - Aplikacje

Jeżeli wszystko poszło pomyślnie, na liście aplikacji powinien się ukazać napis "Połączenie z Facebookiem", tak jak ukazał się mnie na powyższym screenie.

Po wykonaniu wszystkich wymienionych czynności nastąpi automatyczne publikowanie postów zarówno na Twitterze, jak i na Facebooku. Dzięki automatycznemu publikowaniu postów zaoszczędzimy mnóstwo cennego czasu, a nasi czytelnicy zawsze będą mieć pewność, że na sto procent będą na czas powiadamiani o aktualizacjach na blogu, o naszych najnowszych postach.

Automatyczna publikacja postów na Facebooku

Polecam również powiązany post dotyczący wtyczek społecznościowych Facebooka. Zawiera on szczegółowy opis wtyczek na stronę oferowanych przez ten najsłynniejszy serwis społecznościowy.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.