30.03.2015

Czy warto aktualizować starsze posty?

Jeżeli prowadzimy blog już od dłuższego czasu, np. przez ponad rok lub nawet kilka lat, to w pewnym momencie może się okazać, iż posty napisane przez nas dawno dawno temu, nieco już straciły na aktualności. Pojawiły się nowe pojęcia, nowe możliwości, nowe środki wyrazu, a i my nauczyliśmy się kilku nowych rzeczy, jeśli chodzi o blogowanie. Czy w takiej sytuacji powinniśmy uaktualnić starsze posty, odświeżyć je, nadać im drugie życie? Czy może jednak lepiej dać sobie spokój i zostawić je takimi, jakie są? W myśl znanej zasady, że tego, co było, a nie jest, już nie pisze się w rejestr.

Misio na klawiaturze

Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, odpowiedź na pytanie: aktualizować posty czy nie aktualizować? może być tylko jedna...

Jak najbardziej aktualizować, aktualizować i jeszcze raz aktualizować! 


Niektórzy rozumują kategoriami, że edytowanie postów po dłuższym czasie, to takie trochę oszukiwanie czytelników. No bo i jak to tak: najpierw pisze się jedno, później pisze się drugie, i w końcu o co właściwie chodzi?

Cóż, nie chodzi o to, żeby skrajnie zmieniać treść bądź sens posta, po prostu czasami okazuje się zasadne dodanie czegoś, odjęcie lub pozmienianie poszczególnych elementów. Szczególnie pożądane jest to np. na blogach zawierających porady na określony temat. Lepiej jest chyba, gdy czytelnicy z wyszukiwarki trafią na aktualne i dokładne porady niż na stare, niepełne i nieaktualne.

Poza tym wyszukiwarki są bardziej przyjaźnie nastawione do odświeżanych blogów i aktualizowanych postów.

Nie ma nic złego w aktualizacjach przeprowadzanych na blogowych postach. Jeżeli dowiedzieliśmy się czegoś nowego, czegoś się nauczyliśmy, zakres naszych umiejętności został poszerzony, to mamy prawo dać temu wyraz w swoim własnym poście na blogu. Nie ma żadnego racjonalnego powodu, dla którego mielibyśmy nie podzielić się nowo nabytą wiedzą na dany temat i nie dodać paru nowych rzeczy w którymś ze starszych wpisów. To wręcz godne pochwały, gdyż oznacza, że traktujemy blogowanie poważnie.


Ja również ostatnio dość znacznie zaktualizowałam kilka swoich starszych postów:Życzę miłej lektury i miłego wieczoru. :)
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.