24.03.2015

Chomikuj - na co zwracać uwagę przy pobieraniu plików?

Chomikuj jest serwisem pełnym prawdziwych internetowych skarbów. Można by rzec, iż jest to swego rodzaju kopalnia wirtualnych diamentów. Chomikuj to drugie z moich ulubionych miejsc w sieci, zaraz po bloggerze. :)

Swojego zacnego chomika prowadzę od lutego 2009 roku, czyli już ponad 6 lat. W chwili obecnej znajduje się na nim ponad 3,5 tysiąca plików. Transfer udostępniam cały czas za free, jednakowoż nie każdy na chomikuj jest aż tak hojny jako ja jestem.

Najczęściej aby pobrać cokolwiek z chomika, należy zużyć swój własny transfer. Warto więc zwracać uwagę na jakość plików, które zamierza się pobrać. A na co konkretnie powinno się zwracać uwagę przy tymże pobieraniu?

 1. Rozmiar pliku - jeżeli na wstępie wiemy, że plik, który chcemy pobrać, będzie spory i będzie wynosić, powiedzmy, 2 GB, to naszą czujność powinien wzbudzić fakt, że rozmiar tegoż pliku na danym chomiku jest dużo mniejszy i wynosi np. tylko 100 czy 200 MB. Może to oznaczać, że jest to tylko wersja demo, jakiś crack bądź też zwykły badziew. Ewentualnie jest to zupełnie inny plik niż ten znajdujący się w opisie - tak również może się zdarzyć. Wszakże oszuści zdarzają się wszędzie.
  Rozmiar plików na chomikuj
 2. Komentarze użytkowników - jeżeli dany plik okraszony jest kilkunastoma komentarzami o treści typu: to w ogóle nie działa!, nie uruchamia się! bądź też to jest tylko demo!, wówczas musimy zachować ostrożność. Jeżeli spora grupa osób skarży się na źle działający plik, to jednak coś musi być na rzeczy. I najczęściej jest.
 3. Oceny plików - przy plikach na chomiku znajduje się opcja oceniania tychże. Aby ocenić dany plików, należy kliknąć na żółtą gwiazdkę. Oceniać pliki mogą użytkownicy, którzy już je uprzednio ściągnęli - w ten sposób oceny są wiarygodne i miarodajne. Jeżeli widzimy, że przy którymś pliku gwiazdka ma kolor czerwony i jego oceny są złe, lepiej zastanowić się przed pobraniem.
  Oceny plików na chomikuj
 4. Posty w chomikowych rozmowach - ja akurat u siebie chomikowych rozmów nie mam już od dłuższego czasu, jednak wiele chomików wciąż je posiada. Warto przyjrzeć się postom w nich zamieszczonym, aby sprawdzić, co ludzie piszą o danym chomiku i o plikach znajdujących się na nim. Chomikowe rozmowy mają to do siebie, że właściciel chomika może wykasowywać wybrane przez siebie posty, jednak mimo to jest to jakiś tam wyznacznik jakości określonego chomika.
 5. Wiek chomika - nie mówię, żeby dyskryminować nowych, nic z tych rzeczy. Po prostu jeżeli zauważymy, że chomik jest nowy, a ma już na swoim koncie setki tysięcy plików, to warto zadać sobie pytanie o ich jakość. Możliwe, że jest to osobnik, któremu zależy jedynie na zbieraniu punktów za wszelką cenę. W związku z tym faktem istnieje duże prawdopodobieństwo, że na jego chomiku możemy trafić na pliki niedziałające lub takie, których zawartość w ogóle nie zgadza się z nazwą lub opisem. Niektórzy posuną się niemal do wszystkiego, byleby tylko zdobyć na chomiku kilka punktów, i zawsze należy być tego faktu świadomym.
 6. Reputacja chomika - w prywatnych rozmowach istnieje możliwość oznaczania wiadomości jako spam lub jako oszustwo. Pisałam już o tym przy okazji wpisu na temat radzenia sobie ze spamem. Przed pobraniem jakiegoś pliku warto przypomnieć sobie, czy właściciel danego chomika nie został przez nas wcześniej oznaczony jako spamer lub oszust bądź wręcz zablokowany. Udajmy się więc do swojej chomikowej skrzynki pocztowej, a następnie do listy zablokowanych chomików. Jeżeli zauważymy tam nazwę chomika, z którego chcieliśmy pobrać plik, wstrzymajmy się lepiej z owym pobieraniem i poszukajmy interesujących nas treści gdzie indziej. Unikniemy w ten sposób rozczarowań i marnowania swojego cennego transferu.
  Spam na chomikuj
  Blokowanie na chomikuj

Na chomiku można znaleźć naprawdę wartościowe i przydatne rzeczy, jednak w procesie ich szukania należy wystrzegać się pułapek, różnych haczyków, naciągaczy i zwykłych oszustów. Zresztą tak jak i wszędzie.

Przy okazji polecam pobierać pliki ze swojego zacnego chomika. Jak już wspomniałam wyżej, udostępniam transfer cały czas za free. Zapraszam:

Hasło do chomika: Rew1917
Hasło do folderów: 1848
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.