20.02.2015

Jak usunąć dane z wolnej przestrzeni dyskowej?

Niekiedy bywa tak, że coś w zastraszającym tempie pożera nam miejsce na dysku. Naszym oczom ukazuje się nagle czerwony pasek na dysku C i nie mamy pojęcia, co właściwie się dzieje i co możemy z tym zrobić.

Przyczyny mogą być dwie: albo tak zapchaliśmy dysk plikami albo najzwyczajniej w świecie podarowaliśmy naszemu komputerowi jakiś syf w postaci malware. W pierwszym przypadku sprawa jest prosta - musimy po prostu usunąć, najlepiej gruntownie, zbędne pliki i programy. W drugim przypadku...

...sprawa nie jest już aż tak prosta. Musimy dokładnie przeskanować komputer, aby pozbyć się źródła tego nietypowego problemu. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie zawarłam w poście dotyczącym pielęgnacji dysku, a konkretnie w punkcie czwartym. Warto nadmienić, iż niekiedy jeden program nie jest w stanie wykryć tego jednego szkodliwego wirusa, natomiast zrobi to inny. Tak więc jeżeli np. skanowanie Esetem nic nie dało, należy przeskanować dysk także przez inny program.

No dobrze, pliki usunięte, programy przeskanowane, malware wykryte, unieszkodliwione... i co dalej?

Coś tam się na pasku zmieniło, ale w zasadzie to niewiele. A przecież tyle plików już usunęliśmy, tak bardzo się staraliśmy! A ledwo coś tam drgnęło w przestrzeni dyskowej. Jak to, co mamy teraz zrobić?

W tym momencie nieoczekiwanie z pomocą przychodzi nam popularny i prosty w obsłudze program CCleaner. Oprócz standardowych funkcji, o których wszyscy wiedzą, posiada on także pewną zaawansowaną funkcję kryjącą się pod nazwą Usuwaj dane z wolnej przestrzeni dyskowej. Znajduje się ona na samym końcu zaawansowanych funkcji Cleaner - Windows. Nie jest ona zaznaczona domyślnie, musimy ją zaznaczyć sami. Po jej wciśnięciu program ostrzeże nas, że czyszczenie potrwa dłużej. No potrwa, nie da się ukryć, ale po jego zakończeniu miejsca na dysku nagle zrobi się więcej. :)

CCleaner

Warto również wspomnieć, iż oprócz usuwania danych z wolnej przestrzeni dyskowej, program CCleaner posiada również funkcję wymazywania dysku. Na czym ona polega? Na tym, że dane znajdujące się na określonym dysku zostaną całkowicie skasowane poprzez nadpisanie przy użyciu różnych przebiegów i dzięki temu odzyskanie tychże danych będzie bardzo utrudnione albo wręcz niemożliwe. Funkcja ta jest wysoce przydatna np. w momencie, kiedy nie chcemy, by ktokolwiek wiedział, co skasowaliśmy, jakie pliki były na komputerze (Wymaż tylko wolne miejsca) bądź też gdy chcemy oddać komuś cały dysk i pragniemy go całkowicie wyzerować, usunąć z dysku wszystkie dane (Wymaż cały dysk).

Im więcej ustawimy przebiegów, tym mniejsze będą później szanse na odzyskanie wymazanych danych.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.