07.12.2014

Wysoka temperatura CPU - możliwe przyczyny

Jak możemy przeczytać na stronie bachanaliait.pl, CPU (procesor, jednostka centralna) pobiera dane z pamięci, które są następnie interpretowane i wykonywane jako rozkazy. Zadaniem każdego procesora jest przetwarzanie informacji oraz nadzorowanie pracą wszystkich urządzeń komputera.

Niezmiernie ważnym wskaźnikiem jest temperatura CPU. Temperatura CPU informuje nas, użytkowników komputera, czy procesor nie jest przeciążony, czy nie dochodzi do nadmiernego obciążenia procesora. Jak to sprawdzić? Można to zrobić w bardzo prosty sposób: poprzez gadżety pulpitu Windows lub poprzez zewnętrzny program, np. memBoost, o którym wspominałam w poście dotyczącym pielęgnowania dysku. Ów program oprócz funkcji optymalizacji RAM posiada przy okazji funkcję kontrolowania wskaźnika CPU.


Niekiedy bywa tak, że CPU naszego komputera jest niebezpiecznie wysokie, w spoczynku sięga nawet 50%, w użyciu dochodzi niemal do 100%. Wówczas sytuacja staje się bardzo poważna i konieczne jest znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy.

Normalny poziom CPU w spoczynku
Normalny poziom CPU w spoczynku (z lewej)

Pocieszającym wydaje się fakt, że przyczyna nadmiernego obciążenia procesora może (choć nie musi) być błaha. Prawdopodobnym jest, iż któryś z zainstalowanych programów powoduje owo nadmierne obciążenie procesora, nawet jeśli był zainstalowany już dawno temu. Co wtedy robić?

Wchodzimy w Panel sterowania, następnie w Programy i funkcje, po czym klikamy na Dodaj lub usuń programy. Tam możemy usunąć zbędne programy pozasystemowe. Istnieje spora szansa, że w końcu usuniemy program, który tak bardzo przeciąża nasz procesor. Możliwe, że będzie to program oznaczony ikonką z zieloną literką S - on bardzo często nadmiernie obciąża CPU. Należy usunąć szkodliwy program przez ww. panel sterowania, jak również jego resztki przy pomocy zewnętrznego deinstalatora programów. Problem powinien minąć jak ręką odjął.

Inną przyczyną, choć trochę mniej prawdopodobną, może być brak aktualizacji sterowników. Sterowniki można zaktualizować przy pomocy programy Driver Booster.

Jeżeli mimo pielęgnacji dysku i usunięcia wszelkich zbędnych programów, temperatura CPU wciąż jest bardzo wysoka, oznacza to, że problem może być znacznie poważniejszy i wtedy internetowe porady raczej nie pomogą. Prawdopodobnie niezbędna okaże się pomoc specjalisty.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.