Jak przyśpieszyć uruchamianie komputera?

grudnia 27, 2014
Niekiedy bywa tak, że pilnie musimy znaleźć coś w internecie lub chcemy szybko dotrzeć do jakiegoś pliku, a komputer jak na złość włącza się i włącza w nieskończoność. Ładuje się i ładuje, końca nie widać. Uruchamianie komputera - NeverEnding Story. 

Myślimy "może już...", ale jednak nie!

Zastanawiamy się wówczas, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Co sprawia, że komputer aż tak bardzo muli przy uruchamianiu?

Przyczyna powolnego uruchamiania komputera może być zupełnie prozaiczna - po prostu zbyt wiele niepotrzebnych programów włącza się wraz ze startem, a ich ładowanie jednak musi trochę potrwać.

Czy jest na to jakaś rada? Oczywiście, że tak!

Windows oferuje nam, użytkownikom, banalnie proste narzędzie konfiguracji systemu. Aby je odnaleźć, wystarczy wpisać frazę msconfig. Narzędzie msconfig pozwala m. in. właśnie na ustawienie programów, które mają uruchamiać się podczas rozruchu komputera.

Po wejściu w msconfig należy najechać na zakładkę Uruchamianie, zaznaczyć elementy, które mają być wyłączone, a następnie kliknąć Wyłącz wszystkie. Najlepiej wyłączyć te programy, które nie mają żadnego wpływu na start komputera, np. Daemon Tools, Adobe Reader bądź też Nero. Nawet, jeżeli są one przydatne, to nie są niezbędne, aby włączyć komputer i uruchomić system.

Więcej informacji o narzędziu msconfig można znaleźć na stronie internetowej microsoft windows.

Innym sposobem na wyłączenie programów niepotrzebnych przy starcie jest skorzystanie z jakiegoś zewnętrznego menadżera. I tak w programie Advanced SystemCare w zakładce Narzędzia jednym z owych narzędzi jest właśnie Menadżer startu (Startup Manager). O tymże programie pisałam już przy okazji posta na temat pielęgnacji dysku.

Tak więc po wyłączeniu zbędnych programów uruchamianie komputera w cudowny sposób stanie się przynajmniej odrobinę sprawniejsze i trochę mniej dla nas stresujące.
2013 © Introwertyczka w sieci. Obsługiwane przez usługę Blogger.