24.11.2014

Pielęgnacja dysku - 5 ważnych kroków

Nie od dziś wiadomo, że dysk naszego komputera jest niczym delikatny kwiat - bez odpowiedniej pielęgnacji uschnie i obumrze przedwcześnie zostawiając nas bez swojego towarzystwa.

Co na krótką metę grozi w razie niedbania o stan dysku? Jakie krótkofalowe konsekwencje powoduje brak pielęgnacji? Pierwszą oznaką, że coś z dyskiem nie halo jest tzw. blue screen, czyli niebieski ekran śmierci. Wygląda on mniej więcej tak:

Blue Screen - przykład

Blue Screen - przykład

Inną oznaką niedbania o stan dysku jest mulenie komputera, chociaż akurat mulenie niekoniecznie musi być związane z niewłaściwą pielęgnacją. Może to być np. wina źle dobranej przeglądarki lub zbyt wyskiego poziomu CPU, który związany jest często z zakurzeniem sprzętu spowodowanym np. wieloletnim użytkowaniem komputera.

Jakie więc kroki należy poczynić, aby dysk był w dobrym stanie?

 1. Oczyszczanie - jest to pierwsza i podstawowa czynność, która pozwoli nam jak najefektywniej korzystać z dysku; oczyszczanie nie jest trudne ani skomplikowane, wystarczy użycie łatwego w obsłudze programu typu CCleaner. Dodatkowo można skorzystać z wgranego w Windows Oczyszczania Dysku. Bardziej zaawansowanym programem, posiadającym także inne funkcje (poza oczyszczaniem) jest Advanced SystemCare. Niestety, część z tychże funkcji jest płatna.
  Program Windows Oczyszczanie Dysku
  Program Windows Oczyszczanie Dysku
 2. Optymalizacja RAM - komputer z przeładowaną pamięcią RAM będzie mulić i zacinać się, dlatego warto o nią zadbać. Do optymalizacji pamięci RAM służy m. in. niewielki poręczny program Wise Memory Optimizer. Jego obsługa jest intuicyjna, nie trzeba się przy niej męczyć oraz dociekać, co i jak. Najsłynniejszym, najbardziej znanym programem słyżącym optymalizacji RAM jest memBoost, wystarczy go włączyć i juz więcej nic nie trzeba robić, program sam będzie kontrolował i "zjadał" pamięć RAM.
 3. Defragmentacja - defragmentacja jest to proces porządkowania zapisu danych na dysku. Aby zdefragmentować dysk, należy użyć do tego celu wgranego w Windows Defragmentatora Dysków lub skorzystać z pobranego programu, np. Smart Defrag.
 4. Ochrona antymalware - "malware" to pojęcie oznaczające po prostu złośliwe oprogramowanie, w skład którego wchodzą m. in. wirusy, backdoor i spyware. Spyware to programy, których celem jest szpiegowanie działań użytkownika, a także ich wykorzystywanie Programy te gromadzą informacje o użytkowniku i wysyłają je często bez jego wiedzy i zgody autorowi programu. Do ochrony przed samymi wirusami służą m. in. programy Avast oraz Eset. Są to bez wątpienia najbardziej popularne bezpłatne antywirusy. Do ogólnej ochrony antymalware służą m. in. Malwarebytes Anti-Malware oraz IObit Malware Fighter.
 5. Aktualizowanie - regularne aktualizacje pozwalają utrzymać dysk w dobrym stanie. Dotyczy to zarówno samego dysku, jak i poszczególnych programów. Aktualizacje można przeprowadzać za pomocą wgranego Windows Update lub poprzez program pobrany z zewnątrz, np. Driver Booster służący do aktualizacji sterowników.
  System Windows zaktualizowany!
  Program Windows Update
Zadbany i wypięlęgnowany dysk będzie nam służyć godnie przez kilka długich lat, warto więc poświęcić mu odrobinę uwagi. Wybierając program należy przyjrzeć się także jego licencji. Program może być na licencji bezpłatnej freeware, ale również testowej trial i wtedy będzie można go używać jedynie przez jakiś okres, przez wyznaczony z góry czas. Istnieje również licencja testowa demo, pokazowa, która umożliwia korzystanie wyłącznie z niektórych funkcji. Nie muszę chyba nadmieniać, iż najbardziej korzystna dla nas jest licencja freeware, czyli bezpłatna, gdyż umożliwia korzystanie ze wszystkich funkcji w dowolnym czasie. :) Pozwala w pełni cieszyć się możliwościami wybranego przez nas programu.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.