20.10.2014

Kopie zapasowe - dlaczego są takie ważne?

Życie nieraz płata nam różne figle i przynosi w prezencie różnego rodzaju niespodzianki. Niekiedy niestety są to niespodzianki niezbyt miłe, a zaliczyć do nich można m. in. awarie komputera i uszkodzenia dysku. 

Przed skutkami tego typu niespodzianek ochronić nas może kopia zapasowa pliku. Kopia zapasowa pliku zapobiega utracie przez nas danych z tegoż właśnie pliku.


Osobiście nie polecam tworzenia kopii zapasowych jakichś mega ważnych plików tylko i wyłącznie na płytach i pendrive'ach. Dawniej dane przechowywano na dyskietkach, nawet miałam dołączoną jedną do podręcznika od informatyki w szkole średniej. Cóż, w latach 90-tych dyskietka to był szczyt techniki.

Internet wyłączyli!

Czemu nie polecam tworzenia kopii zapasowych jedynie na zewnętrznych nośnikach danych? Ponieważ nie jest to pewny sposób przechowywania wartościowych treści. Płyta czy pendrive można łatwo zgubić, zniszczyć, a nawet stracić na nim dane, jeżeli będzie on w komputerze w momencie padnięcia dysku.

Przesadzam? Skrajne sytuacje opisuję? Być może, ale np. mnie kiedyś przydarzyła się właśnie tego typu skrajna sytuacja i myślałam, że się zapłaczę. Co więc zrobić, aby zapewnić maksymalną ochronę ważnych dla nas danych? W jaki sposób chronić pliki?

  1. Poczta e-mail - wystarczy wysłać ważne pliki w wiadomości do samego siebie. Prosty i skuteczny sposób ochrony danych, m. in. istotnych dokumentów czy zdjęć. W razie jakiejś awarii zawsze można później pobrać te wysłane pliki na dowolnie wybrany dysk. O tym, jak wybrać najwłaściwszą pocztę e-mail pisałam już w tym oto poście;
  2. Wirtualny dysk - jest to po prostu takie miejsce w sieci, w którym można trzymać ważne dla siebie pliki. Innymi słowy, wirtualny dysk umożliwia przechowywanie danych online. Najpopularniejsze wirtualne dyski to zdecydowanie chomikuj.pl oraz google drive. Na chomikuj dostajemy dodatkowo punkty, za które można pobierać pliki od innych użytkowników. Sprawia to, że ów serwis uważany jest za co najmniej kontrowersyjny, ze względu na prawa autorskie. 
    Chomikuj
Powiedzieliśmy już sobie, w jaki sposób chronić dane znajdujące się na dysku komputera, ale czy można równie skutecznie chronić także dane znajdujące się w przestrzeni internetowej? Oczywiście, że tak!

W przypadku prowadzenia bloga również możemy zrobić jego kopię zapasową, a nawet jest to wskazane. Jak zatem utworzyć kopię zapasową bloga?

Blogger - mamy tutaj możliwość utworzenia kopii zapasowej bloga w formacie xml oraz w formacie atom, jak również kopii zapasowej samego szablonu. Kopię zapasową szablonu tworzymy wchodząc w Szablon - Utwórz/przywróć kopię zapasową, tak jak zostało to przedstawione na poniższych screenach. 

Blogger - kopia zapasowa szablonu
Blogger - kopia zapasowa szablonu

Kopię zapasową w formacie xml tworzymy wchodząc w Ustawienia - Inne - Narzędzia bloga, a następnie klikając na Eksportuj bloga i oczywiście eksportując bloga na dysk. :)

Blogger - eksport bloga

Z kolei kopię zapasową w formacie atom możemy utworzyć wchodząc na stronę google takeout. Na tejże stronie istnieje możliwość wygenerowania archiwum np. właśnie ze swoimi blogami bloggera.

Więcej informacji na temat zarówno konfiguracji bloggera, jak i samych kopii zapasowych blogów, znajduje się w tym oto wpisie.

Wordpress - na tymże serwisie również istnieje możliwość utworzenia kopii zapasowych. Po wejściu w kokpit bloga najeżdżamy na Narzędzia - Eksportuj.

Wordpress - tworzenie kopii zapasowej

Po kliknięciu na Eksportuj mamy do wyboru eksport wszystkich treści, samych wpisów, stron oraz uwag. Wybieramy, co chcemy pobrać, po czym wciskamy przycisk Pobierz plik eksportu.

Wordpress - Pobierz plik eksportu

W razie potrzeby istnieje także możliwości migracji z wordpressa do bloggera przy użyciu właśnie pliku eksportu. Pisałam już o tym w tymże miejscu.

Kopia zapasowa pliku pozwala w skuteczny sposób chronić nasze cenne dane. Warto poświęcić kilka drobnych chwil na to, aby owoce naszej ciężkiej pracy nie poszły na marne z powodu awarii komputera bądź serwisu.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.