10.10.2014

Jak zmienić tło w szablonie bloga?

Niekiedy bywa tak, że bardzo podoba nam się dany szablon, jednak... no właśnie - zasadniczo cały, z wyjątkiem tła. Chętnie użylibyśmy go na swoim zacnym blogu, gdyby tylko miał inne tło.

Bywa również tak, że chcemy wstawić na blog któryś z szablonów bloggera, jednak żadne tło z dostępnych jakoś nie przypadło nam do gustu.

Czy jest na to jakaś rada? Oczywiście!


Jak już pisałam w poście dotyczącym najładniejszych szablonów, możliwe jest dołączenie do określonego szablonu tła z zupełnie innego szablonu. Oczywiście nie zawsze, ale bardzo często ta trudna sztuka udaje się. 

Szablon ze zmienionym tłem

Szablon prosty bloggera ze zmienionym tłem

Mnie swego czasu sztuka ta udała się na blogu z opowiadaniami, a niedawno na blogu o samotności. Jak widać na powyższych screenach.

Jak zatem dokonać zmiany tła na bloggerze? Trzeba będzie pogrzebać trochę w kodzie HTML bloga, jest to nieuniknione.

Na początku otwieramy demo wybranego szablonu. Tego szablonu, z którego chcemy pobrać tło. Klikamy prawym przyciskiem myszy i spośród wielu różnych opcji wybieramy Wyświetl źródło ramki. Jeżeli brakuje tejże opcji na liście, wybieramy Wyświetl źródło strony.

Wyświetl źródło ramki

Po kliknięciu na Wyświetl źródło ramki albo Wyświetl źródło strony otworzy nam się nowa karta w przeglądarce zawierająca kod źródłowy szablonu. W tymże kodzie źródłowym szablonu za pomocą Ctrl+F musimy znaleźć fragment znajdujący się gdzieś na początku sekcji CSS zawierający frazy body background url oraz adres obrazka umieszczony w nawiasie. Jeżeli tam nie ma tego adresu, to szukamy po frazach outer-wrapper background url. Jeżeli i tam nic nie ma, to po prostu szukamy w szablonie obrazków (.jpg, .png), a następnie wpisujemy ich adresy po kolei w nowej karcie w celu sprawdzenia, czy to jest właśnie owo upatrzone przez nas tło. Może akurat się trafi. :-)

Szablon prosty bloggera - kod HTML

Szablon z zewnątrz - kod HTML

Szablon z zewnątrz - kod HTML


Jak nietrudno zauważyć na powyższych screenach, kody HTML różnią się między sobą w zależności od szablonu, jednak zawsze występują w nich te trzy frazy, na które winniśmy zwrócić uwagę chcąc zmienić tło bloga.

Kiedy już odnaleźliśmy odpowiedni fragment kodu HTML szablonu i dotarliśmy do adresu obrazka tła, musimy skopiować ów adres celem późniejszego wykorzystania w naszym kodzie HTML.

Po wejściu w kod HTML naszego bloga (Szablon - Edytuj kod HTML) postępujemy analogicznie jak w przypadku kodu źródłowego szablonu z wybranym tłem, czyli szukamy ww. fragmentów kodu. Po znalezieniu takowych zwyczajnie podmieniamy adres obrazka tła na ten wcześniej skopiowany i... gotowe.

Oczywiście po wykonaniu tych czynności należy upewnić się, że dane tło pasuje do naszego bloga, gdyż może się okazać, iż kompletnie nie klei się z blogiem rozmiarowo bądź estetycznie.

W przypadku klasycznych szablonów bloggera można dodatkowo zmienić ustawienia tła. W tym celu należy wejść w Projektant szablonów Bloggera (Szablon - Dostosuj) i wybrać Tło

Projektant szablonów Bloggera - Tło

Nie radzę zaznaczać opcji Przewijaj wraz ze stroną, gdyż uzyskuje się wtedy dziwny efekt "skaczącego" tła.  :-) Najlepiej więc tę opcję odhaczyć. Aby tło się przewijało (normalnie, bez efektu skakania...), należy dopisać fixed w odpowiednim fragmencie kodu HTML, tak jak zostało to pokazane na poniższym screenie.

Blogger - tło fixed

To by było na tyle, jeżeli chodzi o zmianę tła bloga na bloggerze. Jak nietrudno zauważyć, dodanie tła z jednego szablonu na drugi szablon nie jest wcale trudne i nie wymaga jakichś specjalnych umiejętności. Jedyne, czego wymaga, to odrobina cierpliwości i kilka minut poświęconego czasu.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.