03.10.2014

Facebook - wtyczki społecznościowe

Jak możemy wyczytać na stronie pomocy facebooka, wtyczki społecznościowe (social plugins) to "narzędzia stosowane przez inne witryny w celu zapewnienia użytkownikom możliwości korzystania z nich w spersonalizowany sposób, z dostępem do informacji społecznościowych. Kiedy korzystasz z wtyczki społecznościowej, dzielisz się działaniami poza Facebookiem ze znajomymi i innymi osobami na Facebooku". Wg innej definicji wtyczki społecznościowe to "to przyciski, pola i zdarzenia (...), których inne strony mogą używać do prezentowania Ci zawartości z serwisu Facebook, zapewniając bardziej społecznościowe i zindywidualizowane wrażenia. Gdy korzystasz z wtyczek społecznościowych (...), widzą to osoby, którym udostępniasz informacje na Facebooku". Innymi słowy, wtyczki społecznościowe wyświetlają się w innych witrynach internetowych, lecz zawarte w nich informacje pochodzą bezpośrednio z serwisu Facebook, stanowiąc tym samym jedynie rozszerzenie jego funkcjonalności.

Ponadto wtyczki społecznościowe można rozpoznać po znajomym oznakowaniu Facebooka lub po ikonie z literą f znajdującej się obok przycisków.

Facebook - Logo

Zatem jakie konkretnie wtyczki społecznościowe oferuje nam słynny Facebook?


Przycisk "Lubię to!" - najpopularniejsza facebookowa wtyczka; zgodnie z definicją zamieszczoną w facebookowej pomocy, tę wtyczkę społecznościową uruchomiono w kwietniu 2010 r. Pozwala ona użytkownikom dzielić się swoim zainteresowaniem treściami spoza serwisu Facebook (artykułami, filmami, produktami itp.) i polecać je swoim znajomym na Facebooku. Jak wstawić ów przycisk na swojego bloga? Nic prostszego. Wystarczy wejść na tę oto stronę, wygenerować przycisk i skopiować kod. W rubryce URL to Like wpisujemy adres naszego bloga, zaś w rubryce Layout wybieramy styl naszego buttona.

Facebook - przycisk Lubię to!

Po odhaczeniu opcji Include Share Button pozbędziemy się przycisku udostępniania, choć oczywiście można go również zachować. Zamiast Lubię to! nasz przycisk może się nazywać Poleć, o czym decydujemy w rubryce Action Type. Po wygenerowaniu przycisku nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wcisnąć Get Code.

Facebook - przycisk Lubię to!

Po wciśnięciu Get Code ukaże nam się ramka. Mamy w niej możliwość wyboru typu kodu. Spośród czterech danych nam możliwości wybieramy kod iframe. Po skopiowaniu tegoż kodu iframe (Ctrl+C) dodajemy go do układu bloga za pomocą gadżetu HTML/Javascript.

Blogger - HTML/Javascript

Teraz już możemy cieszyć się nowo dodanym przyciskiem na swoim blogu. Dla opornych polecam dodatkową, bardziej szczegółową, instrukcję dodania przycisku Lubię to!

Lubię to! na blogu

Istnieją również strony pozwalające wygenerować button Like bez potrzeby logowania się do Facebooka. Pisałam już na ten temat w tym oto poście.

Likebox - jest to wtyczka społecznościowa dla osób posiadających swoją stronę na Facebooku, czyli tzw. Fanpage. Wyświetla listę osób, które ową stronę polubiły. Dodatek można wygenerować w tym miejscu. Należy jednak pamiętać, iż w rubryce Facebook Page URL wpisujemy adres właśnie swojej facebookowej strony, swojego fanpage'a, nie zaś adres swojego prywatnego osobowego profilu.

Jak wstawić Likebox na blog?

Tak jak w przypadku wyżej omawianej wtyczki, po wciśnięciu przycisku Get Code, należy skopiować kod iframe, po czym dodać go do układu bloga za pomocą gadżetu HTML/Javascript. Więcej informacji na temat modyfikacji ustawień likeboxa na blogu znajduje się w poście dotyczącym wyróżniania aktywnych czytelników.

Ostatnie posty - jest to wtyczka, którą wygenerować można na tej samej stronie, na której możliwe jest utworzenie likeboxa. Różnica polega wyłącznie na rubrykach, które się zaznacza bądź odhacza. W przypadku Likeboxa trzeba zaznaczyć Show Friends' Faces, natomiast w przypadku ostatnich postów z Fanpage'a - Show Posts. Można również zrobić sobie takie dwa w jednym - połączenie listy osób lubiących stronę z listą ostatnich postów tejże strony. Czemuż by nie?

Facebook - Show Posts

Istnieje również wtyczka pozwalająca zmienić system komentarzy na blogu na komentarze facebooka, ale nie znam się za bardzo na jej konfiguracji, więc nie będę udawać, że się znam i tym samym niepotrzebnie mieszać. Zapraszam za to do polubienia mojej skromnej strony na facebooku: 
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.