03.10.2014

Blogger - gadżety w układzie bloga

Najbardziej przydatne gadżety na bloggerze

Blogger oferuje nam, blogowiczom, wiele różnych gadżetów, które możemy dodać do układu naszego bloga. Niektóre z nich są bardzo potrzebne, inne już trochę mniej potrzebne.

Blogger - gadżety w układzie bloga

Aby dodać gadżet do układu bloga, wchodzimy w panel administracyjny bloga i znajdujemy na liście Układ. Po przejściu w tenże Układ klikamy na Dodaj gadżet i stamtąd już możemy wybierać i przebierać w przygotowanych dla nas gadżetach.

Blogger - dodawanie gadżetu

Które z tychże gadżetów na bloggerze są najbardziej przydatne? Które są w największym stopniu pomocne dla nas i dla czytelników?


 1. HTML/JavaScript - zdecydowanie nr 1; dzięki temu gadżetowi możemy bez problemu wstawić na nasz blog kod z innej strony oraz zatytułować go wedle własnego uznania. W ten sposób jesteśmy w stanie wzbogacić układ bloga np. o wtyczki społecznościowe facebooka, przyciski społecznościowe, przycisk powrotu na górę strony, własny widget subskrypcji, własną informację o ciasteczkach, widget Top Komentator, a nawet filmik z youtube.  
  Blogger - HTML/JavaScript
 2. Strony - gadżet przedstawiający listę stron statycznych znajdujących się na naszym blogu; więcej na temat stron oraz ich ustawień można przeczytać w poście dotyczącym stron na blogu.  
  Blogger - strony na blogu
 3. Obserwatorzy - wyświetla listę osób, które obserwują nasz blog za pomocą listy czytelniczej. Na początku gadżet ten znajdował się wśród podstawowych gadżetów, w chwili obecnej zajmuje pierwsze miejsce na liście zwanej Więcej gadżetów. Jak już wspomniałam w tym oto wpisie, gadżet "obserwatorzy" na blogu sugeruje, że chcielibyście mieć stałych czytelników, że chcielibyście, by ktoś zapisał wasz blog do swojej listy czytelniczej. Z kolei brak tego gadżetu mówi odbiorcom, że wisi wam i powiewa, czy ktoś będzie wasz blog śledzić czy nie. Ciekawostką może okazać się fakt, iż parę pozycji niżej znajduje się mniejsza wersja tegoż gadżetu, "Zaloguj się", która również umożliwia dołączanie się do bloga, od oryginału różni ją jedynie brak listy osób śledzących blog.
  Blogger - gadżet Obserwatorzy
 4. Kanał - do wyboru mamy: ostatnie posty z danego bloga oraz ostatnie komentarze z danego bloga. Aby skonfigurować jakiś kanał na blogu, niezbędna jest znajomość adresu tegoż kanału. Zatem skąd wziąć adres? Nic prostszego. Wystarczy wejść na stronę feedburner.com, kliknąć na interesujący nas blog, a następnie najechać na Edit Feed Details i skopiować adres znajdujący się w rubryce Original Feed. To właśnie jest TEN adres - adres ostatnich postów, który musimy wpisać w adres URL kanału gadżetu "kanał". A co z adresem ostatnich komentarzy, w jaki sposób go utworzyć? To również jest bardzo łatwe. Po prostu należy frazę "posts" w adresie ostatnich postów zamienić na frazę "comments" i... gotowe. Teraz wystarczy już tylko dopełnić formalności, tzn. wybrać liczbę elementów (od 1 do 5) oraz zaznaczyć albo nie zaznaczyć, czy mają występować daty, źródła i target blank (otwieranie odnośnika w nowym oknie). Odnośnie kanału komentarzy jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, mianowicie taka, iż jest to kanał tylko i wyłącznie komentarzy bloggera. Zatem, jeżeli korzystacie z innego systemu komentarzy, np. disqus (tak jak ja w tej chwili), konfigurowanie gadżetu kanału komentarzy z waszego bloga nie ma żadnego sensu, gdyż najzwyczajniej w świecie nie będzie on wyświetlać komentarzy spoza serwisu blogger. 
  Blogger - gadżet Kanał 
  Feedburner - Edit Feed Details
 5. Profil - chodzi oczywiście o profil autora, czyli profil, z którego korzysta się pisząc bloga. W przypadku jednego autora domyślny tytuł gadżetu to "O mnie", zaś w przypadku kilku autorów - "Współtwórcy". Można pokazać informacje z opisu albo ukryć je, tak jak ja to zrobiłam na moim drugim blogu. Można również nie korzystać z tego gadżetu, a zamiast tego umieścić link do swojego profilu np. w stopce bloga. Niestety nie wiem, czy jest to możliwe w domyślnych szablonach bloggera (ja przynajmniej tej możliwości nie odkryłam), jednak w większości zewnętrznych - owszem. Profil blogowy jest dla każdego blogowicza niezmiernie ważny, dlatego tutaj umieściłam więcej porad na temat jego konfiguracji. 
  Blogger - gadżet Profil

  Blogger - gadżet Profil

  Profil w stopce bloga

  Profil w stopce bloga
 6. Tekst i Obraz - w tekście można umieścić np. wiadomość powitalną dla czytelników, krótkie info o tym, co konkretnie jest przedmiotem bloga oraz jakiej tematyki ów blog dotyka. Można również umieścić notatkę o prawach autorskich. W gadżecie "tekst" istnieje opcja edycji kodu HTML, co zwiększa możliwości modyfikacji wyglądu takiej notatki: koloru, wielkości, rodzaju, wagi czcionki, a także położenia: tekst można np. wyjustować (<p align="justify">Treść tekstu</p>) bądź też wycentrować (<center>Treść tekstu</center>). Można dodać również jakieś skróty klawiaturowe. Sposobu działania gadżetu "obraz" oraz funkcji, jakie ten gadżet pełni, chyba nie trzeba zbytnio tłumaczyć i zbytnio się nad nim rozwodzić. Mówiąc najoględniej, służy do wstawiania zdjęć do układu (np. buttonów bloga). Problem może wystąpić jedynie z tytułem gadżetu, gdyż z nieznanych mi bliżej przyczyn, jego podanie jest obligatoryjne. Ten sam problem występuje w gadżecie "popularne posty". Na szczęście istnieje bardzo proste rozwiązanie tego problemu, bowiem wystarczy tylko usunąć dosłownie jedną linijkę w kodzie HTML bloga i momentalnie wszystko wróci do normy. 
  Pole wymagane nie może pozostać puste
 7. Etykiety, Archiwum bloga, Polecany post, Popularne posty - te cztery, z pozoru mało istotne, gadżety pełnią niezwykle ważne funkcje na blogu. Mają za zadanie pomóc czytelnikom dotrzeć do starszych postów oraz skuteczniej i szybciej odnaleźć interesujące ich informacje. Dzięki tym skromnym czterem gadżetom starsze posty nie giną pod naporem nowszych, a czytelnicy nie denerwują się tym, że nie mogą znaleźć wpisów, które mogłyby okazać się im przydatne. 
  Blogger - gadżet Etykiety
 8. Obserwuj bloga przez pocztę e-mail - nic dodać, nic ująć.
 9. Lista linków - pozwala na wypromowanie np. swoich pozostałych blogów, chomika, stron społecznościowych czy też, mówiąc najoględniej, swoich innych miejsc w sieci. Pisałam o tym w jednym z ostatnich postów. Oczywiście, tak jak wspomniałam, linki mogą znajdować się również wśród stron statycznych bloga, czyli w gadżecie "strony". Mogą być umieszczone w pasku bocznym, mogą też być umieszczone w menu górnym. Można także dodać je za pomocą kodu HTML (<a href="adres_naszej_strony">Nazwa naszej strony</a>) w gadżecie "tekst". Można nawet połączyć link ze zdjęciem przy pomocy gadżetu "obraz".
 10. Nagłówek strony - niewątpliwie jest gadżetem i niewątpliwie wśród gadżetów występuje. Nie sposób zatem pominąć go w rankingu najbardziej przydatnych gadżetów. Po prostu nie mogło go tutaj zabraknąć.:-)
Oczywiście, jak wspomniałam na początku i jak zapewne zdążyliście już zauważyć, gadżetów w układzie bloga na bloggerze jest multum, całe mnóstwo. Tym bardziej z tego względu warto więc zwrócić uwagę na te z nich, które są najbardziej potrzebne i dają najwięcej korzyści zarówno nam, autorom, jak i naszym wspaniałym czytelnikom.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.