Backmasking - ukryty przekaz

września 15, 2014
Zgodnie z wikipedią tzw. backmasking to "wykorzystywana głównie w muzyce metoda ukrywania wiadomości, możliwej do odczytania tylko przy wstecznym przesłuchaniu utworu (tekstu)".

Mówiąc najoględniej, chodzi po prostu o słuchanie poszczególnych utworów od tyłu. Niekiedy zdarza się tak, że dana piosenka brzmi jeszcze ciekawiej przy wstecznym przesłuchaniu. W ten sposób mamy nagle dwa nagrania w jednym. :-)


Porównajcie słynny utwór Nirvany "Smells like teen spirit" obejrzany oraz przesłuchany normalnie i od tyłu. Która wersja podoba wam się bardziej?

A tutaj z kolei mamy inny słynny utwór Nirvany "Dumb", także normalnie i od tyłu. Która wersja waszym zdaniem prezentuje się lepiej?
Słynny psychodeliczny teledysk do rewelacyjnej piosenki "Heart-Shaped Box" ogląda się zupełnie inaczej w wersji normalnej i backwards, acz z takim samym niepokojem. I znowu mamy tutaj dwa utwory w jednym:
Dość interesujący backmasking znajduje się w piosence Britney Spears "Baby, one more time". Ciekawe, czy jest to zwykły przypadek czy może celowy zabieg. Biorąc pod uwagę kontekst piosenki, myślę, że raczej to drugie. :-)

2013 © Introwertyczka w sieci. Obsługiwane przez usługę Blogger.