15.09.2014

Backmasking - ukryty przekaz

Zgodnie z wikipedią tzw. backmasking to "wykorzystywana głównie w muzyce metoda ukrywania wiadomości, możliwej do odczytania tylko przy wstecznym przesłuchaniu utworu (tekstu)".

Mówiąc najoględniej, chodzi po prostu o słuchanie poszczególnych utworów od tyłu. Niekiedy zdarza się tak, że dana piosenka brzmi jeszcze ciekawiej przy wstecznym przesłuchaniu. W ten sposób mamy nagle dwa nagrania w jednym. :-)


Porównajcie słynny utwór Nirvany "Smells like teen spirit" obejrzany oraz przesłuchany normalnie i od tyłu. Która wersja podoba wam się bardziej?

A tutaj z kolei mamy inny słynny utwór Nirvany "Dumb", także normalnie i od tyłu. Która wersja waszym zdaniem prezentuje się lepiej?
Słynny psychodeliczny teledysk do rewelacyjnej piosenki "Heart-Shaped Box" ogląda się zupełnie inaczej w wersji normalnej i backwards, acz z takim samym niepokojem. I znowu mamy tutaj dwa utwory w jednym:
Dość interesujący backmasking znajduje się w piosence Britney Spears "Baby, one more time". Ciekawe, czy jest to zwykły przypadek czy może celowy zabieg. Biorąc pod uwagę kontekst piosenki, myślę, że raczej to drugie. :-)

Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.