23.08.2014

Język bardzo giętki

Nie jest żadną tajemnicą, że język służy do komunikowania się z innymi ludźmi. Jest elementem kultury, wartością narodu i służy do porozumiewania się z osobami należącymi do tej samej społeczności, zajmującymi to samo terytorium. W wikipedii możemy przeczytać, iż język to "ukształtowany społecznie system budowania wypowiedzi, używany w procesie komunikacji interpersonalnej".

Hmmm... Czasami bywa tak, że w internecie wszystko jest na odwrót.

Od zawsze przerażały mnie shoutboxy na różnego typu forach oraz pokoje ogólne na czatach. Może nie tyle przerażały, co dziwiły. Nie mogłam zrozumieć ich idei i przede wszystkim nie mogłam zrozumieć, co usiłują mi przekazać ludzie udzielający się w nich. Czy to ze względu na mój introwertyzm? Nie sądzę.


Mam wrażenie, że na shoutboxach i czatowych pokojach ogólnych ludzi piszą sami do siebie. Tak, jak w realu czasem ktoś sam do siebie mówi (czy też podśpiewuje, mruczy, cokolwiek), tak tutaj każdy pisze coś bez ładu i składu nie czytając tego, co pisze reszta.

Różnica między samo mówiącymi do siebie w realu a samo mówiącymi do siebie w internecie jest taka, że ci drudzy mówią sami do siebie nie indywidualnie, ale zbiorowo. To zachowanie zbiorowe.

Siadasz przed kompem, myślisz sobie dylu dylu na badylu bądź też nie ma ruchania - powiedziała frania i po prostu przekazujesz te swoje chwilowe złote myśli całemu światu za pomocą klawiszy. Proste i genialne, tylko... po co to?

Każdy pisze sam do siebie i właściwie nie wiadomo w jakim celu. Dawniej, gdy istniała tylko realna rzeczywistość, język faktycznie służył do porozumiewania się z innymi ludźmi. Dziś, w dobie VR, zyskał nową funkcję: służy także do wysyłania w bliżej nieokreśloną przestrzeń wiadomości złożonym ze strzępków chwilowych i nieuporządkowanych myśli.

Cóż, można i tak, dlaczegóż by nie?
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.