14.07.2014

Jak urozmaicić układ posta?

Układ posta - ustawienia


Nie będzie żadnym odkryciem, jeśli stwierdzę, że w poście liczy się przede wszystkim wartościowa treść. Treść stanowi podstawę, sedno, jest istotą samego wpisu. O tym chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Jednak poza treścią w poście mogą występować również inne elementy. Niektóre z nich służą konkretnym celom, zaś inne pełnią funkcję "ozdobną", że tak to ujmę. 

Zatem jakie elementy mamy do wyboru w układzie posta?

 1. Etykiety, kategorie, tagi - pozwalają na przypisanie posta do określonej tematyki, co ułatwia czytelnikom poruszanie się po blogu, znalezienie interesujących ich treści i dodatkowo pozwala nam na lepsze wypozycjonowanie posta. Na bloggerze dzięki etykietom można stworzyć unikalny spis treści.
 2. Data - umożliwia czytelnikom przypisanie treści posta do określonego odcinka czasu. Czytelnicy mogą poznać rok i miesiąc, w którym stworzony został post. Jest to szczególnie ważne w przypadku informacji z "terminem ważności", np. aktualności politycznych czy plotek ze świata mody. Na bloggerze i wordpressie data jest już umieszczona w linku, na bloogu niestety nie. Poza tym nie każdy aż tak zwraca uwagę na treść konkretnego odnośnika.
 3. Autor - każdy post aż prosi się o podpisanie. Gdy dzieło jest ukończone, podpis stanowi jego dopełnienie, a przede wszystkim wizytówkę samego autora. Dzięki podpisowi czytelnicy wiedzą, że tego jednego określonego posta nie napisał żaden Gall Anonim, tylko konkretna osoba. Post bez podpisu jest anonimowy, jakby bezpański, porzucony. Podpis mówi, że jednak ów post do kogoś należy i przez kogoś został stworzony. W domyślnych szablonach bloggera występuje błąd polegający na tym, iż podpis występuje w formie linku do profilu. Istnieje bardzo proste rozwiązanie tegoż problemu, które przedstawiłam tutaj.
 4. Buttony reakcji - ostatnio trochę mi się za nie dostało na tym blogu, ale ja i tak uważam, że są potrzebne. Dzięki nim można dowiedzieć się, co czytelnicy sądzą o danym poście, czy przypadł im do gustu, czy zgadzają się z jego treścią, czy był dla nich przydatny, czy wzbudził zainteresowanie. Opcja buttonów reakcji jest dostępna tylko w bloggerze. Aby zmienić buttony i dostosować je do własnych potrzeb, należy wejść w Układ - Posty w blogu - Opcje strony posta, a następnie odnaleźć reakcje i edytować je. [Przeczytaj: Blogger - przyciski reakcji na blogu]
  Blogger - buttony reakcji w poście

  Blogger - ustawienia buttonów reakcji
        
 5. Gwiazdki Lubię - dostępne w wordpressie; aby je dodać, należy na kokpicie wejść w Ustawienia - Dzielenie się, a w następnej kolejności zjechać na dół strony, odnaleźć polecenie WordPress.com Likes are i zaznaczyć opcję On for all posts
  Wordpress - ustawienia gwiazdek w postach
 6. Łapki w górę i w dół - dostępne na bloogu; niestety nigdzie w panelu nie zauważyłam możliwości ich ustawień - modyfikacji albo usunięcia. Są domyślnie zaprogramowane i tyle, nie da się ich edytować, zlikwidować ani nic z nimi zrobić. Jest to dosyć dziwne, ale na bloogu działy się już dziwniejsze rzeczy, także możliwe jest i to.
 7. Przyciski udostępniania - to jest dopiero temat-rzeka; pisałam już trochę na ich temat w poście dotyczącym gadżetów na blogu. Na bloggerze występuje błąd tego rodzaju, że niestety przez opcje strony posta nie da się usunąć wgranych domyślnych przycisków udostępniania, można to zrobić wyłącznie przez edycję kodu HTML (Szablon - Edytuj kod HTML) usuwając stosowny fragment kodu bądź dezaktywując go.
  Blogger - domyślne przyciski udostępniania pod postem
  Blogger - domyślne przyciski udostępniania pod postem
  Oprócz strony wymienionej w powyższym linku, do generowania  kodu przycisków udostępniania pod postami służy również strona sharethis.com. Więcej informacji na temat kodów umożliwiających tworzenie przycisków społecznościowych znajduje się w poście tychże dotyczących. W wordpressie sprawa z przyciskami udostępniania jest znacznie ułatwiona, albowiem istnieją tutaj bogate możliwości edycji.
  Wordpress - przykładowe przyciski udostępniania pod postem
  Wordpress - przykładowe przyciski udostępniania pod postem
  Wystarczy kliknąć na Ustawienia - Dzielenie się, a następnie najechać na pole Sharing Buttons. W tymże polu znajdować się będą wszystkie niezbędne ustawienia dotyczące interesujących nas przycisków. Możemy np. wybrać serwisy, do których prowadzić będą owe przyciski, kolejność ich ustawienia, czy mają być w formie ikon czy tekstowej, czy mają się otwierać w nowym oknie itd. Możliwości jest bez liku.
 8. Wizytówka autora - pozwala na lepsze poznanie przez czytelników osoby autora danego wpisu. Za jej pośrednictwem można również zachęcić czytelników do obserwowania bloga przy pomocy stron społecznościowych. Niekiedy na blog wchodzą przypadkowi odbiorcy, którzy po prostu wpisali określoną frazę w wyszukiwarkę, i w ten sposób trafili na któryś z postów. Najczęściej zamierzają tylko wejść, dowiedzieć się czegoś i wyjść, jednak wówczas taka wizytówka może skłonić ich do pozostania na dłużej. Całego bloga nie będzie im się chciało dokładnie przeglądać w celu znalezienia profilu autora, zaś na taką wizytówkę na pewno zwrócą uwagę. Jak zrobić wizytówkę pod postem? Dokładna instrukcja znajduje się na tym blogu
  Wizytówka autora pod postem

  Wizytówka autora pod postem

Jeśli chodzi o różnego rodzaju gwiazdki, łapki, korony i inne elementy pobrane z zewnątrz, dzięki którym czytelnicy mogą oceniać post, to należy na nie bardzo uważać. Większość z nich po prostu nie działa, a czasem nawet zmienia wygląd całej strony i generuje reklamy. Nie dajcie się nabrać. Może się również zdarzyć tak, że klikniecie plusa pod jednym postem, a pojawia się on pod wszystkimi - to często spotykana sytuacja. Zatem, jeśli chodzi o systemy oceniania, rozsądniej jest zostać przy tym, co oferuje dana platforma blogowa i nie szukać żadnych udziwnień.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.