17.05.2014

Nagłówki HTML w postach

To jest nagłówek h1


To jest nagłówek h2


To jest nagłówek h3


To jest nagłówek h4


To jest nagłówek h5

To jest nagłówek h6

Język HTML pozwala na utworzenie sześciu różnych poziomów nagłówków, od <h1> (nagłówek pierwszego poziomu - najważniejszy) do <h6> (nagłówek szóstego poziomu - najmniej ważny). Jak nietrudno zauważyć, najważniejszą funkcję tutaj pełni hierarchia. Cyfry oznaczają ważność. Element najwyższego poziomu powinien być oznaczony znacznikiem h1, kolejny pod względem ważności – h2, następny – h3, itd.

Litera h zawarta w znaczniku stanowi skrót od angielskiego słowa header, czyli nagłówek.

Nagłówki w poście służą do oddzielania konkretnych partii tekstu w pewien logiczny sposób. Ponadto pomagają w pozycjonowaniu danego posta (tutaj więcej o poprawianiu pozycji bloga w wyszukiwarce).

Znacznik h1 powinien wskazywać na główną zawartość danego bloga lub danego posta. Jak już wspomniałam wcześniej, jest to najważniejszy nagłówek, ma największe znaczenie w pozycjonowaniu. Ciekawostką jest, że w poście znacznik h1, wbrew pozorom, wcale nie musi być jeden. Można utworzyć kilka takich znaczników.

Oto dowód


Jeżeli chodzi o blogger, to znacznik h1 zarezerwowany jest dla tytułu bloga, h2 - dla tytułów gadżetów oraz nagłówków z datą posta, h3 - dla tytułów postów, h4 - dla komentarzy.


W przypadku wordpressa znacznikiem h1 również oznaczony jest tytuł bloga, ale nie tylko. Oprócz tytułu bloga znacznik h1 posiadają także tytuły postów oraz tytuły gadżetów. Być może m. in. w tym tkwi przyczyna tego, że blogi wordpressa przeważnie zajmują najwyższe pozycje w wyszukiwarkach. Pisałam już na ten temat w poście dotyczącym wyboru odpowiedniej platformy blogowej.

W bloggerze, w opcji tworzenia posta, mamy możliwość wyboru stopni nagłówków bez konieczności wchodzenia w tryb kodu HTML. Nagłówek oznacza h2, Podtytuł - h3, zaś Mniejszy nagłówek - h4. Wygląd poszczególnych elementów można zmienić w trybie edycji kodu HTML, konkretnie w sekcji poświęconej CSS (Szablon - Edytuj kod HTML).

Blogger - tworzenie nagłówków w poście

Podobną funkcję mamy w wordpressie, tyle że w wordpressie jest ona o wiele prostsza, lepiej przedstawiona, no i co tu ukrywać - bogatsza. Nagłówek 1 to h1, Nagłówek 2 to h2, Nagłówek 3 to h3... itd.

Wordpress - tworzenie nagłówków w poście

Jak nietrudno wywnioskować, nagłówki w poście pełnią dwie niezwykle istotne funkcje:

  1. Porządkują tekst, pozwalają łatwiej znaleźć w nim potrzebne informacje i sprawiają, że jest on bardziej czytelny. Określają, co jest bardziej, a co trochę mniej ważne.
  2. Pozwalają skutecznie wypozycjonować dany post, a tym samym podnieść rangę całego bloga i poprawić jego pozycję w wyszukiwarce google.

Tak więc...

Chwała nagłówkom!

Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.