Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Faceboku Introwertyczka na Google Plus Introwertyczka na Google Plus Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblr Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Kanał RSS bloga Introwertyczka na Bloglovin Mail Introwertyczka na Disqus Introwertyczka na We heart it

Profil blogowy - ustawienia

Profil blogowy stanowi niejako wizytówkę danego blogera. Pokazuje czytelnikom osobowość blogera, a także określa obszar jego zainteresowań i tematykę blogowej działalności. Pomaga również w pozycjonowaniu poprzez odpowiednie linki prowadzące do blogów. 

Mimo tych jakże licznych zalet profil blogowy bardzo często jest przez blogerów niedoceniany, zaniedbywany i traktowany po macoszemu. Niektóre profile wyglądają tak, jakby były tworzone na odwal, naprędce i tylko dlatego, że muszą być. To poważny błąd.


Być może będzie to oznaką pewnego rodzaju nieskromności, ale przedstawię w tymże miejscu swoje własne profile blogowe. Po to, aby służyły za wzór. :-) A co! Kto mi zabroni?

Profil na bloggerze
Profil na bloggerze
Profil na wordpressie
Profil na wordpressie

Na profilu bloggera warto podawać jak najwięcej danych na swój temat w rubrykach takich jak: Lokalizacja, Praca, Dodatkowe informacje. Dzięki temu pomożemy wypromować swój profil. W jaki sposób? To bardzo proste. Frazy wpisane w wyżej wymienione rubryki będą funkcjonować na profilu jako linki. Owe linki poprowadzą do listy danej lokalizacji, branży lub ulubionych rzeczy i oczywiście na tejże liście będzie również nasz zacny profil. Jak nietrudno się domyślić, poskutkuje to tym, że zyskamy dodatkowe miejsce promocji i ktoś może trafi do naszego bloga właśnie z tej listy. Ponieważ miejsce w niej zajmowane zależne jest od aktualizacji, to w momencie gdy często publikujemy posty, mamy szansę równie często być na samym początku listy.

Możemy wybrać, które nasze blogi mają być pokazywane w profilu, a które nie (Prywatność - Pokaż moje blogi - Wybierz blogi, które mają być pokazywane). I czy blogi obserwowane również mają być pokazywane czy nie (Prywatność - Pokaż obserwowane witryny). Możemy również zapewnić link i wypromować jakąś naszą stronę spoza bloggera (Ogólne - Adres URL strony głównej). Warto wiedzieć, że blogi, które udostępniamy jedynie wybranym czytelnikom, nie będą uwzględnione w profilu.

Opłaca się pokazywać swoje blogi w profilu z uwagi na fakt, iż można je w ten sposób wypromować w blogosferze oraz zapewnić im dodatkowy odnośnik. Jednak czasem zdarzają się takie sytuacje, w których nie chcemy udostępniać na profilu któregoś bloga, wolimy prowadzić go na uboczu, trochę w sekrecie. Wtedy można odhaczyć go z listy, a później istnieje oczywiście możliwość ponownego zaznaczenia i przywrócenia jego obecności na profilu. :-)

Nie zapominajmy, że aby nasz profil był widoczny, najpierw musi zostać udostępniony publicznie. Wprawdzie jest to opcja domyślna, jednak nie zaszkodzi o tym wiedzieć w razie czego. Tak więc obok funkcji Udostępnij mój profil, która znajduje się na samej górze trybu edycji, musi być haczyk - bez tego ani rusz.

Jeśli chodzi o profil bloggera, została jeszcze jedna ważna kwestia do omówienia: czy dodawać profil do bloga czy nie. Tutaj każdy powinien zdecydować sam, jak mu pasuje. Można dodać do układu bloga profilowy opis swojej osoby za pomocą gadżetu O mnie, a można też dodać sam link do profilu. Ja na swoich blogach wybrałam to drugie rozwiązanie, gdyż wydaje mi się ono praktyczniejsze. Dodałam link do profilu w stopce, w informacjach o źródle.

Link do profilu w stopce bloga

W klasycznych szablonach bloggera od jakiegoś czasu występuje problem takiego rodzaju, iż w poście w rubryce "autor" zamiast samej nazwy użytkownika wyświetlana jest nazwa użytkownika w formie linku. Wygląda to dosyć dziwnie i jest zupełnie zbyteczne. Istnieje bardzo proste rozwiązanie tego problemu, które, nie chwaląc się, odkryłam sama i które opisałam w tym oto miejscu. W szablonach pobranych na bloggera z zewnątrz na szczęście ten błąd nie występuje, a przynajmniej ja w żadnym zewnętrznym szablonie go nie zauważyłam.

To tyle, jeśli chodzi o profil bloggera, teraz przejdźmy do opisu profilu wordpressa. Profil wordpressa można edytować na dwa sposoby: przez ustawienia wordpressa lub bezpośrednio przez gravatar.

Aby edytować profil poprzez ustawienia wordpressa, należy kliknąć na ikonkę profilu z awatarem zamieszczoną w górnym pasku i wybrać Ustawienia, a następnie Public Profile. W rubryce Moje witryny można dodać linki do swoich blogów lub stron, nawet jeżeli są spoza wordpressa.

Ustawienia profilu na wordpressie

Aby edytować profil bezpośrednio poprzez gravatar, należy w tymże portalu kliknąć na zakładkę My Profile bądź też nacisnąć pasek z napisem Edit My Profile. I jeden i drugi sposób zaprowadzi nas do tego samego trybu edycji. Witryny można dodać w sekcji Websites

Na blogu wordpressa profil da się wykorzystać m. in. poprzez takie widżety jak: Autorzy, Author Grid, Gravatar, Gravatar Profile. Oczywiście można również wstawić sam link do profilu.

Jak widać, profile blogowe określają was w blogosferze, przedstawiają wasze osoby innym blogowiczom. Są dowodem waszego istnienia, dowodem na to, że wasze wpisy mają jakichś autorów. Warto więc poświęcić trochę czasu i energii na odpicowanie profilu. Po to, by rzeczywiście był on odwzorowaniem waszej prawdziwej osobowości i przedstawiał blog w dobrym świetle, tak jak należy.
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Faceboku Introwertyczka na Google Plus Introwertyczka na Google Plus Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblr Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Kanał RSS bloga Introwertyczka na Bloglovin Mail Introwertyczka na Disqus Introwertyczka na We heart it