08.03.2014

Profil blogowy - ustawienia

Profil blogowy stanowi niejako wizytówkę danego blogera. Pokazuje czytelnikom osobowość blogera, a także określa obszar jego zainteresowań i tematykę blogowej działalności. Pomaga również w pozycjonowaniu poprzez odpowiednie linki prowadzące do blogów. 

Mimo tych jakże licznych zalet profil blogowy bardzo często jest przez blogerów niedoceniany, zaniedbywany i traktowany po macoszemu. Niektóre profile wyglądają tak, jakby były tworzone na odwal, naprędce i tylko dlatego, że muszą być. To poważny błąd.


Być może będzie to oznaką pewnego rodzaju nieskromności, ale przedstawię w tymże miejscu swoje własne profile blogowe. Po to, aby służyły za wzór. :-) A co! Kto mi zabroni?

Profil na bloggerze
Profil na bloggerze
Profil na wordpressie
Profil na wordpressie

Na profilu bloggera warto podawać jak najwięcej danych na swój temat w rubrykach takich jak: Lokalizacja, Praca, Dodatkowe informacje. Dzięki temu pomożemy wypromować swój profil. W jaki sposób? To bardzo proste. Frazy wpisane w wyżej wymienione rubryki będą funkcjonować na profilu jako linki. Owe linki poprowadzą do listy danej lokalizacji, branży lub ulubionych rzeczy i oczywiście na tejże liście będzie również nasz zacny profil. Jak nietrudno się domyślić, poskutkuje to tym, że zyskamy dodatkowe miejsce promocji i ktoś może trafi do naszego bloga właśnie z tej listy. Ponieważ miejsce w niej zajmowane zależne jest od aktualizacji, to w momencie gdy często publikujemy posty, mamy szansę równie często być na samym początku listy.

Możemy wybrać, które nasze blogi mają być pokazywane w profilu, a które nie (Prywatność - Pokaż moje blogi - Wybierz blogi, które mają być pokazywane). I czy blogi obserwowane również mają być pokazywane czy nie (Prywatność - Pokaż obserwowane witryny). Możemy również zapewnić link i wypromować jakąś naszą stronę spoza bloggera (Ogólne - Adres URL strony głównej). Warto wiedzieć, że blogi, które udostępniamy jedynie wybranym czytelnikom, nie będą uwzględnione w profilu.

Opłaca się pokazywać swoje blogi w profilu z uwagi na fakt, iż można je w ten sposób wypromować w blogosferze oraz zapewnić im dodatkowy odnośnik. Jednak czasem zdarzają się takie sytuacje, w których nie chcemy udostępniać na profilu któregoś bloga, wolimy prowadzić go na uboczu, trochę w sekrecie. Wtedy można odhaczyć go z listy, a później istnieje oczywiście możliwość ponownego zaznaczenia i przywrócenia jego obecności na profilu. :-)

Nie zapominajmy, że aby nasz profil był widoczny, najpierw musi zostać udostępniony publicznie. Wprawdzie jest to opcja domyślna, jednak nie zaszkodzi o tym wiedzieć w razie czego. Tak więc obok funkcji Udostępnij mój profil, która znajduje się na samej górze trybu edycji, musi być haczyk - bez tego ani rusz.

Jeśli chodzi o profil bloggera, została jeszcze jedna ważna kwestia do omówienia: czy dodawać profil do bloga czy nie. Tutaj każdy powinien zdecydować sam, jak mu pasuje. Można dodać do układu bloga profilowy opis swojej osoby za pomocą gadżetu O mnie, a można też dodać sam link do profilu. Ja na swoich blogach wybrałam to drugie rozwiązanie, gdyż wydaje mi się ono praktyczniejsze. Dodałam link do profilu w stopce, w informacjach o źródle.

Link do profilu w stopce bloga

W klasycznych szablonach bloggera od jakiegoś czasu występuje problem takiego rodzaju, iż w poście w rubryce "autor" zamiast samej nazwy użytkownika wyświetlana jest nazwa użytkownika w formie linku. Wygląda to dosyć dziwnie i jest zupełnie zbyteczne. Istnieje bardzo proste rozwiązanie tego problemu, które, nie chwaląc się, odkryłam sama i które opisałam w tym oto miejscu. W szablonach pobranych na bloggera z zewnątrz na szczęście ten błąd nie występuje, a przynajmniej ja w żadnym zewnętrznym szablonie go nie zauważyłam.

To tyle, jeśli chodzi o profil bloggera, teraz przejdźmy do opisu profilu wordpressa. Profil wordpressa można edytować na dwa sposoby: przez ustawienia wordpressa lub bezpośrednio przez gravatar.

Aby edytować profil poprzez ustawienia wordpressa, należy kliknąć na ikonkę profilu z awatarem zamieszczoną w górnym pasku i wybrać Ustawienia, a następnie Public Profile. W rubryce Moje witryny można dodać linki do swoich blogów lub stron, nawet jeżeli są spoza wordpressa.

Ustawienia profilu na wordpressie

Aby edytować profil bezpośrednio poprzez gravatar, należy w tymże portalu kliknąć na zakładkę My Profile bądź też nacisnąć pasek z napisem Edit My Profile. I jeden i drugi sposób zaprowadzi nas do tego samego trybu edycji. Witryny można dodać w sekcji Websites

Na blogu wordpressa profil da się wykorzystać m. in. poprzez takie widżety jak: Autorzy, Author Grid, Gravatar, Gravatar Profile. Oczywiście można również wstawić sam link do profilu.

Jak widać, profile blogowe określają was w blogosferze, przedstawiają wasze osoby innym blogowiczom. Są dowodem waszego istnienia, dowodem na to, że wasze wpisy mają jakichś autorów. Warto więc poświęcić trochę czasu i energii na odpicowanie profilu. Po to, by rzeczywiście był on odwzorowaniem waszej prawdziwej osobowości i przedstawiał blog w dobrym świetle, tak jak należy.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.