18.03.2014

Niewypały polskiego internetu

Istnieją takie serwisy, które miały być najlepsze w swojej dziedzinie, a jednak nie są. Niektóre z nich swego czasu były bardzo popularne i lubiane, lecz w pewnym momencie doszło do załamania, w wyniku którego odeszły w internetowy niebyt. Niektóre miały dalekosiężne plany, lecz z jakichś względów nie udało im się rozwinąć skrzydeł. Z kolei inne po prostu najzwyczajniej w świecie pogubiły się i porzuciły gdzieś po drodze swoje ideały, zmieniły priorytety. Można by rzec, że co serwis, to inna historia.

Oczywiście wszystkich możliwych serwisów nie znam, jednak jest kilka takich, które kojarzy niemal każdy:

  1. Nasza klasa - zdecydowanie nr 1, od żadnego innego serwisu nie można by zacząć tego minirankingu; nasza klasa to historia wielkiego spektakularnego sukcesu i, następującej tuż po nim, równie spektakularnej porażki. Na ową porażkę złożyło się kilka różnych czynników, pisałam już na ten temat w tym oto poście.
  2. Flaker - mógłby być godną konkurencją w Polsce dla popularnego twittera. Mógłby. Porzucenie go przed administrację oraz liczne nieprawidłowości sprawiły, że flaker zamiast platformy mikroblogowej na poziomie jest miejscem bytowania różnej maści nastolatków - wspominałam o tym przy okazji wpisu o mikroblogach.
  3. Strims - miał stanowić konkurencję dla popularnego wykopu, być serwisem społecznościowym z informacjami w roli głównej, jednak czas pokazał, że stało się zupełnie inaczej. Strims wyewoluował w kierunku niszowego portaliku, którego nikt nie traktuje poważnie. Komentarzy tam jak na lekarstwo, a na stronie głównej są nawet takie treści, które mają zero głosów. Szczerze powiedziawszy, nie wiem, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy i co konkretnie sprawiło, że strims w chwili obecnej świeci pustkami. O ile w przypadku nk i flakera mogę podać jakieś określone powody małej popularności, o tyle w przypadku strimsa muszę przyznać otwarcie, że nie mam pojęcia, czym zasłużył on na porażkę. Być może nie wszystko da się wytłumaczyć, internet lubi zaskakiwać.
  4. Klid - serwis, który miał być konkurencją dla wykopu jeszcze przed strimsem. Z akcentem na "miał być". Aktualnie na stronie głównej znajduje się informacja, że klid działa w trybie read-only, czyli tzw. archiwum i że swoją opinię można zostawić w księdze kondolencyjnej. W takim razie zakładam, że pogrzeb, płaczki i stypa już były.
  5. Pisze-wiersze - niegdyś był to najpopularniejszy wortal literacki w internecie, zaś dzisiaj... trudno go opisać. Mniej więcej 3/4 ostatnich wierszy nie ma ocen ani komentarzy, jest tam kilku użytkowników na krzyż, nawet forum już nie działa - innymi słowy, jedna wielka pustynia. Więcej na temat tego wortalu pisałam w poście o serwisach literackich.
  6. Gochat.in - to anonimowy czat, dzięki któremu można rozmawiać z określonym użytkownikiem całkowicie anonimowo; gdy 1,5 roku temu ów jednostronnie anonimowy czat pojawił się w sieci, wydawało się, że to strzał w dziesiątkę. Oryginalny pomysł, niekonwencjonalne podejście do czatu oraz kwestii anonimowości, wiele zastosować i ogrom możliwości. Jak zatem mogło się nie udać? Wydaje mi się, że po prostu w cyberprzestrzeni nie było i nie ma popytu na tego typu usługę. Być może nikt, poza nastolatkami, nie potrzebuje jednostronnie anonimowego czatu. Za mało w tym profesjonalizmu, za dużo wydziwaczenia. Żadna osoba fizyczna ani firma chcąca np. utrzymać kontakt z kontrahentami, szefostwem, interesantami czy klientami nie będzie bawić się w takie rzeczy. Ogólnie dorośli ludzie raczej nie preferują tak nietypowej formy zawierania lub podtrzymywania znajomości. Innymi słowy, pomysł z jednostronnie anonimowym czatem jest bardzo dobry, tyle że właściwie nie jest przeznaczony dla nikogo. Nikomu ani niczemu nie służy.
  7. Ask.fm - działa trochę na podobnej zasadzie, co gochat; funkcjonowanie serwisu ask.fm w zasadzie mogłabym podsumować jednym zdaniem: wiele hałasu o nic. Ogólnie chodzi o to, że ludzie zadają anonimowo różne pytania, a użytkownik na nie publicznie odpowiada. Jak nietrudno się domyślić, tego typu rzeczy przyciągają jedynie nastolatków. Dawniej, w zamierzchłych czasach przedinternetowych nastolatki miały tzw. złote myśli, w których wielu odpowiadało na pytania jednej osoby. Dziś, w dobie internetu, jedna osoba odpowiada na pytania wielu. Publicznie, przed całym światem. Cóż, czasy się zmieniają.
Oprócz wyżej wymienionych niewypałów, w internecie są także (a właściwie już nie) serwisy wymarłe. Wystarczy chociażby przypomnieć słynne butelki z wiadomościami, czyli otwarty-swiat, który umarł śmiercią naturalną wskutek braku zainteresowania. Niedawno umarło również słynne forum twórców chomikuj - podajdalej. Z początku reprezentowało ono dość wysoki poziom, z czasem zaczęło bywać tam dużo pokemonów proszących o odrobienie pracy domowej. Być może właśnie to stało się początkiem końca, choć oczywiście to tylko moja teoria, przyczyny upadku mogły być zupełnie inne.

Było także dużo serwisów o charakterze politycznym, medycznym i muzyczno-filmowym. Ten ostatni charakter nie przypadł do gustu zwłaszcza polskim organom ścigania.

Czegóż możemy nauczyć się na podstawie historii wyżej opisanych portali? Przede wszystkim tego, że same dobre chęci nie wystarczą, aby osiągnąć sukces i popularność w internecie. Nie wystarczy również niebanalny pomysł. Potrzeba po prostu tego "czegoś". Czego konkretnie? Wydaje mi się, że trochę szczęścia, trochę sprytu, zmysłu obserwacji, umiejętności rozpoznawania potrzeb wybranej grupy docelowej, umiejętności dostosowywania się do zmieniającej się cyberprzestrzeni, dogadywania się z duchem czasu, a przede wszystkim trochę doświadczenia i obycia w przestrzeni internetowej. Taka swoista mieszanka cech.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.