16.03.2014

Jak radzić sobie ze spamem?

Niekiedy zdarza się tak, że nasz blog lub naszego chomika odwiedzają spamerzy. Spamer ma na celu jedynie wypromowanie swojej strony naszym kosztem. Jesteśmy dla niego niczym słup ogłoszeniowy bądź tablica reklamowa. 

W tym oto wpisie mogliście dowiedzieć się, jak rozpoznać podstępnego spamera, natomiast dziś powiemy sobie, jakimi sposobami można walczyć ze spamem i jego autorem.

Zatem... jak radzić sobie ze spamem?

 1. Najprostszą metodą jest usunięcie wpisu spamera - sprawdza się w przypadku spamerów okazjonalnych, którzy odwiedzili nasz blog lub chomika tylko raz i już więcej nie wrócili;
 2. Na chomiku można oznaczyć daną wiadomość prywatną jako spam, a także zablokować jej autora. Blokować można również autorów komentarzy.
  Spam na chomiku

  Blokowanie na chomiku
 3. Na bloggerze można wybrać spamerów w sekcji Komentarze. W tym celu należy kliknąć Spam pod komentarzem spamera albo zaznaczyć haczykiem dany komentarz i kliknąć Spam na górze, w belce. Po zaznaczeniu tenże komentarz automatycznie przejdzie z kategorii Opublikowane do kategorii Spam. I o to chodzi. Aby zapobiec spamowi już zawczasu, można ustawić moderację komentarzy (Ustawienia - Posty i komentarze). Boty reklamowe można zablokować ustawiając możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
  Blogger - ustawienia komentarzy
 4. Na wordpressie również można wybrać spamerów w sekcji "komentarze". W tym celu trzeba najechać na dół określonego komentarza i po pojawieniu się reakcji zaznaczyć Oznacz jako spam. Na wordpressie oprócz zwykłej moderacji istnieje również możliwość moderacji tylko dla nowych autorów komentarzy lub moderacji komentarzy z odnośnikami. Dostępna jest także czarna lista komentarzy. Żeby włączyć albo wyłączyć takowe opcje, należy przejść do sekcji Ustawienia, a następnie do kategorii Dyskusja. Boty reklamowe blokuje Akismet.
  Wordpress - ustawienia komentarzy
 5. Na bloogu moderacja komentarzy jest możliwa w ustawieniach ogólnych (Ustawienia - Ogólne).  W tychże ustawieniach ogólnych znajduje się opcja widoczne komentarze, z której mamy do wyboru: wszystkie albo tylko zaakceptowane. Możliwe jest także zbanowanie określonego adresu IP. 
 6. W księgach gości ritcat dostępny jest antyspam dla masowych wpisów oraz antyspam Sblam.
  Antyspamy w księdze gości
  Oprócz tego możliwa jest moderacja, blokada IP, czarna lista, a także ustalenie czasu, jaki musi minąć, aby użytkownik mógł dodać następny wpis. Jak nietrudno zauważyć, zabezpieczeń przed spamem jest tutaj całkiem sporo.
Jeśli wasz blog jest niepopularny i macie mało komentarzy lub wpisów, możecie sobie pomyśleć, że przecież lepszy spam niż nic. Otóż nie! Takie rozumowanie jest błędne, wybitnie niewłaściwe. Spam jest wyrazem totalnego lekceważenia waszego bloga/chomika i waszej pracy. Spamer nie ma szacunku ani do was ani do tego, co robicie. Jesteście dla niego tylko i wyłącznie bywalcem miejsca, w którym może wypromować swoją osobę lub swoją stronę. Jego nie obchodzi wasz blog/chomik, pragnie jedynie atencji, szuka darmowej reklamy. Wasz blog/chomik jest dla niego sposobem na ogłoszenie się i niczym więcej.

Precz ze spamem!

Nie rozumujcie kategoriami "lepszy spam jako komentarz/wpis aniżeli zero komentarzy/wpisów". To zupełnie tak, jakbyście stwierdzili "tak, mój blog/chomik nie jest nic wart i nadaje się tylko jako słup ogłoszeniowy, na nic więcej nie zasługuje". Miejcie trochę szacunku do siebie, do własnej pracy i do własnego dzieła w postaci bloga lub chomika - nie tolerujcie u siebie spamu! Spam jest dla was obrazą, a przynajmniej tak powinien być przez was odbierany.

Niektórzy z was mogą powiedzieć, że w zasadzie to wszystko jedno - co za różnica czy komentarz/wpis jest spamowy czy nie? Niby racja, w zasadzie to żadna różnica, tyle że w tym momencie pojawia się kwestia tego rodzaju, że często jeden komentarz lub wpis spamowy pociąga za sobą inne. Spamer zauważa, że tolerujemy spam i nie usuwamy go, więc wraca i dalej zostawia śmieciowe wiadomości. W ten oto sposób po kilku tygodniach czy miesiącach mamy u siebie jedną wielką reklamę danej osoby. Jakby tego było mało, to inni goście noszący się z zamiarem zostawienia swojej reklamy, również ją zostawiają, gdy orientują się, że spam w ogóle nam nie przeszkadza. Tym oto prostym sposobem po jakimś czasie nasz blog/chomik zamienia się w portal ogłoszeniowy. Nie wspomnę już o tym, jak bardzo nieprofesjonalnie i nieestetycznie wygląda cała masa komentarzy pod postem o treści typu: fajny blog, zapraszam do mnie, zapraszam do mnie, pojawił się nowy rozdział, proszę, wejdź na mój blog i zostaw komentarz lub weź udział w konkursie, do wygrania maseczka ogórkowa. Taki ogrom spamu nie wygląda zbyt poważnie i w związku z tym może odstraszać normalnych czytelników od zostawienia komentarza oraz ponownego odwiedzenia bloga. 

Może być jeszcze inny powód, dla którego tolerujecie u siebie spam: uważacie, że mimo wszystko spamer to też czytelnik, więc po co go do siebie zniechęcać i robić sobie w nim wroga. Nic bardziej mylnego! Zapamiętajcie sobie raz na zawsze, że spamer to nie jest czytelnik, obserwator, komentator, znajomy, polecający ani śledzący. On tylko na takiego pozuje. Zakłada maskę i udaje, że go obchodzi to, co robicie. Tak naprawdę on jedynie szuka darmowej reklamy i nic go więcej nie interesuje. Szuka naiwnego jelenia, który da się nabrać na to, że on jest prawdziwym komentatorem czy obserwatorem. Nie bądźcie takimi jeleniami.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.