06.02.2014

Migracja z wordpressa do bloggera

Niekiedy bywa tak, że prowadzimy blog na danym serwisie, jednak ów serwis nie do końca odpowiada naszym wymaganiom. Tutaj czegoś brakuje, tam się czegoś nie da zrobić, a gdzie indziej nie można nic poprawić. W pewnym momencie to wszystko zaczyna być na tyle irytujące, by poważnie zacząć zastanawiać się nad zmianą.

Po dłuższym lub krótszym zastanowieniu podjęliśmy w końcu decyzję: tak, chcę zmienić platformę blogową! I co dalej?

Platformy blogowe lepszej jakości, z tzw. wyższej półki, oferują usługę eksportu oraz usługę importu bloga. Ta pierwsza pozwala na zapisanie zawartości bloga na dysk, natomiast ta druga - na przeniesienie zawartości bloga na inny blog. Innymi słowy, eksport to pobranie bloga na element zewnętrzny, zaś import to pobranie bloga z elementu zewnętrznego.

Jeżeli nasz blog znajduje się na wordpressie i chcemy przenieść go do bloggera, musimy wykonać jedynie kilka prostych czynności.


Po pierwsze: eksportujemy zawartość bloga z wordpressa na dysk. W tym celu klikamy w kokpicie na Narzędzia - Eksport. Później zaznaczamy opcję Eksport Free.

Wordpress - eksport free

W tymże eksporcie free możemy wybrać, czy chcemy pobrać wszystko, czy tylko wpisy, tylko strony lub tylko feedback (wiadomości). Jeżeli mamy zamiar wyemigrować do innego zakątka blogosfery, zaznaczamy pierwszą możliwość, czyli All content. Następnie wciskamy przycisk Pobierz plik eksportu.

Wordpress - pliki eksportu

Po wykonaniu tych prostych kroków będziemy mogli cieszyć się swoim blogiem na dysku. Jednak co powinniśmy uczynić w dalszej kolejności, aby ów blog przenieść? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta.

Po drugie: konwertujemy plik eksportu wordpressa w taki sposób, aby nadawał się do użytku na bloggerze. W tym celu wchodzimy na tę oto stronę, dodajemy nasz plik i naciskamy Convert. Przekonwertowany w ten sposób plik również zapisujemy na dysk.

Po trzecie: wreszcie przenosimy blog do bloggera. Wchodzimy na panel nowo utworzonego, jeszcze pustego, bloga, odnajdujemy Ustawienia - Inne, a następnie klikamy na Importuj bloga i dodajemy nasz przekonwertowany wcześniej plik. Ot, i cała filozofia. Jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo, to nasz nowo utworzony blog szybko wypełni się wpisami, stronami i komentarzami z wordpressa. Jeżeli coś poszło nie tak (np. pominęliśmy etap konwersji), to plik będzie się ładował i ładował w nieskończoność. Wtedy musimy zacząć od początku.

Blogger - import bloga

Jak widać przeniesienie bloga z jednej platformy na drugą wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. Czasami więc warto zaryzykować i poświęcić kilka chwil po to, aby móc wreszcie w pełni cieszyć się prowadzeniem swojego bloga.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.