18.01.2014

Wordpress - menu

Menu bloga to nic innego, jak spis stron lub odnośników ułatwiający nawigację, porządkujący treść i prowadzący odbiorcę tam, gdzie życzy sobie autor. Menu w zależności od widzimisię autora znajduje się na górze bloga (pod nagłówkiem, nad nagłówkiem lub obok nagłówka), na pasku bocznym, w stopce bądź też w formie rozwijanej np. z boku. Innymi słowy może być wszędzie. :-)

Na bloggerze menu można ustawić wedle swojego życzenia i gustu, zaś na wordpressie jest ono zależne od szablonu. Ciekawostką jest fakt, iż w niektórych szablonach wordpressa można mieć więcej niż jedno menu.

Przejdźmy zatem do sedna sprawy i tematu dzisiejszego wpisu: w jaki sposób należy ustawić menu na wordpressie?

W pierwszej kolejności należy dodać strony. Pisałam już trochę na ten temat w jednym z ostatnich postów. W ramach przypomnienia dodam, że przy tworzeniu i edycji strony dozwolone jest używanie kodu HTML, zaś przy pomocy narzędzi można również utworzyć i wstawić formularz kontaktowy (zaznaczony na screenie). Pod tym względem wordpress przewyższa bloggera, ponieważ na bloggerze możliwe jest wstawienie formularza tylko na pasku bocznym jako gadżet. Na szczęście istnieją strony internetowe, które pozwalają wygenerować kod formularza na swoją stronę statyczną. Wspominałam o nich w tymże miejscu.

Wordpress - tworzenie strony

Kiedy już utworzyliśmy wszystkie niezbędne strony statyczne, możemy przejść do sekcji menu (Wygląd - Menu). Tam zatrzymujemy się w tajemniczo brzmiącej kategorii Edit Menus. W kolumnie Strony możemy dodać do utworzonych stron odnośniki oraz wybrane kategorie. Nie zapomnijmy przy tym kliknąć na Dodaj do menu. W menu możemy ustalać kolejność stron.  

Wordpress - tworzenie menu

Aby dane menu było menu głównym, musimy zaznaczyć ptaszkiem lokalizację Primary Menu. Primary znaczy po angielsku podstawowe, zasadnicze, więc takie ono będzie po zaznaczeniu. Pamiętajmy koniecznie o zapisaniu wprowadzonych zmian.

W celu utworzenia kolejnego menu, musimy kliknąć na create a new menu. Owo polecenie jest zaznaczonę na powyższym screenie grubą strzałką. Dla drugiego menu również wybierzmy lokalizację, lokalizacja jest zależna od szablonu. W moim przypadku jest to stopka bloga.

Po wykonaniu powyższych czynności, przechodzimy do drugiej tajemniczo brzmiącej kategorii Manage Locations. Tam musimy zatwierdzić wprowadzone zmiany.

Wordpress - Manage Locations

Warto wiedzieć, że menu możemy utworzyć także jako widget (Wygląd - Widgety). Będzie ono nosić nazwę Strony lub Własne menu. Gadżetowe własne menu możemy utworzyć tak, jak opisałam wyżej.

Wordpress - strony i własne menu

To by było na tyle, jeśli chodzi o tworzenie menu w wordpressie. Jak widać, nie jest to wcale trudne. Powiedziałabym nawet, że tworzenie menu w wordpressie jest o wiele prostsze aniżeli w bloggerze. Można powiedzieć, iż właściciele tamtejszych blogów pod tym względem mają ułatwione zadanie.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.