29.12.2013

Strony na blogu

Strony statyczne na blogu (zwane również podstronami lub zakładkami) pełnią niezwykle ważne funkcje. Ułatwiają nawigację, poprawiają czytelność bloga, ułatwiają przekazanie treści nie związanych bezpośrednio z profilem tematycznym bloga, pozwalają zaoszczędzić miejsce, urozmaicają wygląd, a także sprawiają, że blog nie wydaje się nudny. Sporo korzyści, niewiele wysiłku. Można np. utworzyć podstronę zawierającą: 
 • informacje o sobie, czyli autorze; 
 • informacje o samym blogu, co konkretnie się w nim znajduje, jakie treści;
 • statystykę bloga: liczbę postów, komentarzy, subskrybentów, obserwatorów, liczbę dni istnienia bloga, wskaźnik Page Rank, Trust Rank;
 • spis treści (mapę bloga);
 • księgę gości;
 • informację na temat plików cookies (ciasteczek);
 • ostrzeżenie o prawach autorskich;
 • buttony bloga;
 • buttony toplist lub katalogów;
 • odnośniki np. do naszych stron społecznościowych, blogów, chomików, kanałów, profili na portalach i innych miejsc w sieci, które do nas należą;
 • odnośniki do stron, które do nas nie należą, jednak z pewnych względów chcielibyśmy polecić je czytelnikom;
 • kontakt z autorem;
 • treści, które znacznie odbiegają od głównego nurtu tematycznego;
 • archiwum bloga.
Jak widać możliwości jest bardzo dużo. I tylko od nas zależy, co umieścimy na stronie głównej, a co na statycznych. 

Treść stron statycznych możemy sami wybrać i modyfikować do woli, jednak sposób ich tworzenia jest zależny od platformy blogowej, którą wybraliśmy.

Jak ustawić strony na blogu?


Strony na blogu - Bloog

Jak już wspomniałam w tymże poście, problem z bloogiem jest taki, że choć nazwa gadżetu brzmi "strony", to tych stron można utworzyć... tylko jedną. Pewnie pomyślicie, że jest to po prostu błąd, skutek jakiegoś "remontu" serwisowego, ale to raczej nic z tych rzeczy. Sprawdzałam nawet przed chwilą - dalej można dodać tylko jedną jedyną stronę statyczną. 

W pewnym momencie uznałam, że być może mnie brak jest umiejętności wstawienia na bloogu większej liczby podstron, podpatrzyłam więc na innych bloogach, jak sprawa wygląda. Wszystkie, które odwiedziłam, miały jedną podstronę, łącznie z blogiem administracji. Czyli to nie jest moja ignorancja, po prostu twórcy blooga mają specyficzne poczucie humoru. :)

O tym, w jaki sposób utworzyć tę samotną stronę statyczną, pisałam już tutaj, więc nie będę się teraz powtarzać. Zresztą na screenie i tak jest dokładny opis.

Strona statyczna na blogu

Strony na blogu - Wordpress

Wordpress na szczęście umożliwia stworzenie kilku stron statycznych, tak więc reprezentuje wyższy poziom i zapewnia lepszą konfigurację niż omawiany wyżej bloog.

W celu dodania strony statycznej należy wejść w strefę administrowania blogiem, zaznaczyć opcję Strony, a następnie kliknąć na Dodaj nową. Wówczas ukaże się nam takie oto pole:

Dodawanie strony statycznej w wordpress.com

Opcja Wizualny pozwala na pracę z narzędziami, natomiast zaznaczona myszką na screenie opcja Text umożliwia pracę przy pomocy kodu HTML. Zaznaczony czerwonym kółkiem przycisk rozwija pozostałe narzędzia, m. in. justowanie, zmianę koloru czcionki, formatu tekstu, podkreślenie, cofnięcie akcji. Przycisk Dodaj medium, jak nietrudno się domyślić, pozwala wstawić zdjęcie lub film z youtube.

Z tego, co zdążyłam się zorientować, wizualnie nie da się zmienić rodzaju ani rozmiaru czcionki. Można to zrobić jedynie przez Text, kodem HTML. Służą do tego parametry <font face> oraz <font size>.

Ciekawostką jest fakt, iż można ustawić jedną ze stron statycznych jako stronę główną. Wówczas po wpisaniu adresu bloga zamiast ostatnich wpisów będzie się wyświetlać wybrana strona statyczna.

Aby wybrać jedną ze stron statycznych jako stronę główną, musimy zaznaczyć ostatnią opcję na pulpicie, czyli Ustawienia, po czym wejść w Czytanie. Tam na samej górze znajduje się funkcja pozwalająca wybrać, jaką konkretnie stronę chcemy mieć na głównej: czy stronę z wpisami czy jedną ze statycznych.

Ustawienia strony głównej w wordpress.com

Niektóre szablony oferują znacznie bogatsze możliwości tworzenia stron. Np. w szablonie Manifest (skądinąd bardzo ładnym i delikatnym) można ustawić na stronie statycznej archiwum lub listę odnośników.

Warto wspomnieć, że do menu można dodawać również pojedyncze odnośniki oraz kategorie jako strony statyczne (Wygląd - Menu). Więcej informacji o tworzeniu stron oraz menu w wordpressie znajduje się w tym oto wpisie.


Strony na blogu - Blogger

Na bloggerze dość często spotykanym problemem jest to, że gdy chcemy dodać strony do układu bloga, okazuje się, że... one już tam są. Jak to więc możliwe, że ich nie widać na blogu? I co z tym fantem zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta: przejść z układu bloga do sekcji Strony. Tam znajduje się polecenie Pokazuj strony jako.  

Strony w bloggerze

Klikamy i decydujemy, czy wolimy strony na górze, z boku czy ręcznie dodane przez nas. Po wybraniu odpowiedniej dla naszego bloga opcji musimy obowiązkowo zapisać rozmieszczenie. Inaczej nic z tego nie będzie.

Strony na blogu

Strony na blogu

Strony na blogu

Niektóre szablony pobrane na blog z zewnątrz mogą źle wczytywać strony (np. dublować je bądź też nie wykrywać nowo dodanych). W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest ręczne dołączenie stron, przez gadżet HTML/JavaScript. Adres strony możemy odnaleźć po kliknięciu polecenia Wyświetl lub nawet po najechaniu na polecenie Wyświetl.

Jednak aby dołączyć strony do bloga, najpierw trzeba je utworzyć. Jak to zrobić? Nic prostszego.

Będąc w wyżej wymienionej sekcji Strony klikamy na Nowa strona i mamy do wyboru: pustą stronę albo adres internetowy (pojedynczy odnośnik).

Tworzenie strony w bloggerze

Pustą stronę tworzy się w taki sam sposób jak post. Można użyć trybu trybu pracy z narzędziami lub trybu pracy przy pomocy kodu HTML.

Pusta strona w bloggerze

Narzędzi jest tutaj więcej niż na wordpressie, można m. in. zmienić rodzaj oraz rozmiar czcionki.

Z prawej strony mamy ustawienia strony, w skład których wchodzi opis na potrzeby wyszukiwania. Ów opis pomaga w pozycjonowaniu, o czym już wspominałam w tymże poście. Uzupełnianie tej rubryki wprawdzie nie jest obligatoryjne, jednak na pewno również nie zaszkodzi.

Pod opisem znajdują się opcje strony, dzięki nim możemy ustalić tak istotną kwestię jak to, czy nasza nowa strona będzie mogła być komentowana czy też nie.


Strony statyczne stanowią niezwykle istotną część bloga. Dzięki nim o wiele prostsze i przyjemniejsze staje się zarówno prowadzenie bloga, jak i jego czytanie. Ułatwiają życie i nam, blogerom, i naszym kochanym czytelnikom. Warto zatem nauczyć się z nich korzystać oraz umiejętnie je tworzyć. Zbyt mała liczba podstron wywoła u czytelników zdziwienie i niedosyt, zbyt duża liczba spowoduje niechęć i przedstawi nas w niezbyt korzystnym świetle. Wzbudzi takie odczucie, że jesteśmy zbyt mocno skoncentrowani na swojej osobie i swoim blogu. Zresztą na bloggerze rozmiar pojedynczych stron i tak nie może przekroczyć 1 MB, więc chociażby ze względów utylitarnych nie szalejmy zbytnio tworząc własne menu. :-)
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.