13.12.2013

Co nam daje własny blog?

Dużo tutaj piszę o blogach, blogowaniu, prowadzeniu bloga, promocji bloga, ustawieniach bloga... itd. W zasadzie chyba większość wpisów dotyczy właśnie tego. Wynika to z faktu, że sama mam 4 (słownie: cztery) blogi, łącznie z dżunglowym, więc siłą rzeczy najwięcej uwagi w internecie poświęcam właśnie im. I siłą rzeczy najwięcej o nich piszę. Od lipca do chwili obecnej opublikowałam 109 postów na temat prowadzenia bloga oraz 59 postów na temat promocji bloga. Nie poruszyłam za to jeszcze podstawowej kwestii: czym właściwie jest blog, do czego służy i jakie niesie ze sobą korzyści dla autora?

Istnieje kilka cech, które wyróżniają blog spośród innych stron internetowych:

  1. Charakter niekomercyjny - nie jest prowadzony dla zysku, tylko dla pasji. Nie jest stroną firmową, nie ma na celu zdobywania klientów ani przedstawiania ofert przedsiębiorstwa. Nie służy nawiązywaniu relacji z kontrahentami ani reklamowaniu sprzedawanych produktów. Blog jest prowadzony hobbystycznie, bez nastawienia na zysk, w ramach czasu wolnego. Niekomercyjność jest najważniejszą cechą bloga, jego znakiem rozpoznawczym. Wprawdzie niektórzy mogą zarabiać na blogu, jednak nie jest to główny cel ich blogowej działalności (przynajmniej teoretycznie, nieoficjalnych motywów nie znam), robią to niejako przy okazji. Blog sam w sobie nie jest nastawiony na zysk, a blogowanie nie służy zarabianiu.
  2. Uporządkowane chronologicznie, samodzielne i odrębne wpisy (posty) - to druga najważniejsza cecha bloga; uporządkowanie chronologiczne postów oznacza ich posegregowanie na blogu wg kryterium daty (przeważnie od najnowszych do najstarszych), samodzielność postów sugeruje, że są tworzone przez konkretnego autora, są jego dziełem, wyrażają jego osobę, zaś odrębność postów to stanowienie przez każdy post układu zamkniętego. Każdy post jest zamkniętą całością, opisuje inne zagadnienia, dotyczy innych spraw. Mówiąc kolokwialnie: każdy post jest o czym innym.
  3. Określona tematyka - autor poświęca blog zagadnieniom, które są dla niego ważne. Może przedstawiać jedynie suche fakty lub wyrażać własne opinie. Może prowadzić blog będący pamiętnikiem i zawierający zwierzenia, pierwiastek czysto emocjonalny. Może również publikować swoją twórczość, np. literacką, fotograficzną (tzw. fotoblog), malarską, rękodzielniczą. Wspólnym mianownikiem wszystkich blogowych tematów jest to, że są one istotne dla autorów tychże blogów. Zatem blog poświęcony jest pasji, czemuś, co żywo interesuje jego twórcę.
  4. Jest prywatną stroną internetową - posiada personalny charakter, który wynika z poprzednich trzech punktów, m. in. z ww. samodzielności postów i tematyki bliskiej autorowi. Na personalny charakter bloga wskazuje niekiedy także możliwość skontaktowania się z autorem i wyrażenia własnej opinii, np. poprzez komentarze, księgę gości, sugester itp.
  5. Posiada archiwum lub kategorie - umożliwia gościom bezproblemowe dotarcie do innych wpisów.
  6. Przeważnie umieszczony jest na platformie blogowej - po tym najszybciej można go rozpoznać. :-) Platforma blogowa poświęcona jest właśnie tworzeniu blogów. Usługodawca zapewnia możliwość założenia bloga i przestrzeń internetową do jego prowadzenia. Oczywiście istnieje możliwość utworzenia własnej domeny i tym samym skrócenia adresu, jednak jest to związane z kosztami. 
Skąd się bierze tak niesamowita popularność blogów? Wydaje mi się, że właśnie z ich niekomercyjnego i prywatnego charakteru. Wchodząc na czyjś blog wchodzi się do jego świata, na jego inny niż w "realu" teren. Poznaje się tę osobę prywatnie, osobiście, a czasem nawet intymnie. Taką, jaka jest naprawdę. Bez konwenansów i norm społecznych, bez tych wszystkich społecznych kajdan narzucanych nam każdego dnia. Dowiadujemy się nagle, że Krycha z działu kadr pięknie maluje, Józek z klatki obok fotografuje osiedla, Wiesiek ma radykalne poglądy polityczne, a jakaś kompletnie nieznana nam pani piecze wspaniałe ciasta i dzieli się przepisami na nie.

Co w takim razie daje własny blog? Mnie osobiście daje przestrzeń internetową, na której mogę być w pełni sobą i nie muszę się dostosowywać do innych. Wielu osobom nie powiedziałabym prosto w oczy tego, co piszę o nich w wierszach lub opowiadaniach. Nie chodzi o fałsz, bardziej o odpowiedni dobór słów i takt. Wielu innym osobom w ogóle nie powiedziałabym o swoich poglądach, przemyśleniach i odczuciach, bo nie jest im to do niczego potrzebne. Jednym ludziom mówi się więcej, innym mniej, a część rzeczy najlepiej zachować tylko dla siebie. Albo podzielić się nimi na blogach. Skoro istnieje taka możliwość, to czemu z niej nie skorzystać? Pisanie do szuflady nie jest ekscytujące.

Tak więc blogi są dla mnie miejscem, w którym rządzę ja i w którym mogę być naprawdę sobą. Nie ograniczają mnie na nich żadne społeczne nakazy i etykiety. To moja oaza wolności. Mój własny pokój w ogromnym internetowym domu. Mój teren, mój kawałek podłogi. 

Nawet, jeśli tworzę badziew, to jest to mój badziew, a komu się nie podoba, nie musi tego czytać. Przymusu nie ma i to jest właśnie jedna z zalet prywatnego charakteru bloga. Na portalu czy forum zawsze ktoś może skrytykować, obrzucić stosem wyzwisk, upokorzyć, bo przecież "jak się coś wstawiło, opublikowało publicznie, to trzeba się liczyć z krytyką". Na blogu raczej ostrej i chamskiej krytyki nie ma, ponieważ odbiorca jest tu tylko gościem. To trochę tak, jakby był na cudzym terenie, w obcym domu. Głupio atakować gospodarza. Nawet trolle, jeśli mają kogoś gnębić, to gnębią na forum publicznym, na portalu lub wortalu ogólnodostępnym, czyli tam, gdzie wszyscy użytkownicy są na równych prawach. Na blogach trolle występują bardzo rzadko albo wcale. Czują respekt, bo wiedzą, że nie są u siebie, że to obce terytorium. Poza ich jurysdykcją.

Wśród niektórych osób blogi i blogerzy nie cieszą się zbyt dobrą opinią, ale kto by się tym przejmował? U mnie na blogach takich osób nie ma. :-)
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.