10.10.2013

Spis treści na blogu

Jeżeli prowadzicie blog z poradami lub ogólnie z treściami użytecznymi dla odbiorców, możecie pokusić się o utworzenie nań spisu treści (zwanego również mapą bloga). Spis treści pozwala łatwiej poruszać się po blogu i, co za tym idzie, w sposób bardziej skuteczny wyszukiwać potrzebne zagadnienia. Czytelnicy mają podany jak na tacy zbiór postów związanych z określonymi etykietami, a w związku z tym nie muszą męczyć się dodatkowym klikaniem. Spis treści zapewnia im przejrzystość i lepszą czytelność zawartości bloga. 

Wspomniane wyżej etykiety to tutaj słowo-klucz, albowiem to właśnie z etykietami powiązany jest spis treści, główny bohater dzisiejszego posta. Ów spis treści to nic innego, jak zbiór przypisanych do etykiet postów uporządkowanych alfabetycznie. Niby prosta rzecz, a jakże pomocna w poruszaniu się się po blogu i w znajdowaniu interesujących nas rzeczy.

Można by rzec, iż spis treści jest swego rodzaju rozwinięciem gadżetu "etykiety", przedłużeniem, naturalną koleją rzeczy, ciągiem dalszym. O tym, w jaki sposób przypisać post do określonej etykiety, pisałam już w tymże miejscu.

Ja na swoje blogi wstawiłam kod spisu treści znaleziony na tej oto stronie. Przetestowałam wiele kodów, ale ten moim zdaniem jest najlepszy. Spis treści z niego pochodzący jest ładny, gustowny, estetyczny i przejrzysty, a poza tym nie pozostawia żadnych odnośników obcych. Prezentuje się on właśnie tak:

Spis treści na blogu

Spis treści na blogu

Warto dodać, że w sekcji CSS można modyfikować i dobierać kolory, ile dusza zapragnie. Pozwala to na lepsze dopasowanie charakteru spisu do naszego bloga.

Jeżeli z jakichś względów spis z linku, który podałam, nie odpowiada wam, to możecie poszukać sami. Wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarce hasło "blogger table of contents". Wyświetli się lista ze stronami do kodów i będziecie mogli wybrać coś dla siebie.

Oczywiście istnieje możliwość umieszczenia spisu treści w innej zakładce, jako dodatek. Wydaje mi się jednak, że nie jest to dobry pomysł. Na blogu powstanie chaos, zaś czytelnicy mogą w ogóle takiego zakamuflowanego spisu nie odnaleźć. Lepszym rozwiązaniem jest utworzenie oddzielnej zakładki z wyraźnym wskazaniem na to, że jest to spis treści.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.