27.07.2013

Co może się przydać na blogu?

Niewątpliwie na blogu najważniejsza jest treść występująca w postaci postów, czyli to, co chce się przekazać odbiorcy, komunikat, który chce się opublikować. Gdyby porównać blog do organizmu, można by rzec, iż posty są mózgiem bloga, czymś, bez czego nie może on funkcjonować i bez czego zwyczajnie umiera. Stanowią istotę blogowego istnienia, są zarówno początkiem, jak i końcem egzystencji w internecie. Innymi słowy, blog bez postów nie ma racji bytu i jest to fakt niezaprzeczalny.

Blog to przede wszystkim treść. Przede wszystkim, ale nie tylko. Owa treść winna być odpowiednio przekazana i opakowana. Co oznacza na blogu sposób przekazania treści? Oznacza wygląd i otoczkę posta. Tutaj wszystko ma znaczenie: rodzaj, kolor i wielkość czcionki, akapity lub ich brak, posiłkowanie się obrazkami lub brak obrazków, a także fakt, czy posty można komentować czy nie, czy można je oceniać czy nie, czy są oznaczone datą, czy można je polecać. Wszystko ma znaczenie. Czy zdarzyło wam się opuścić jakiś blog tylko dlatego, że czcionka postów była koszmarna i wszelkie próby jej rozczytania mogły doprowadzić do nadmiernej eksploatacji narządów wzroku? Jeśli tak, to już wiecie, dlaczego wygląd posta jest taki ważny.


Ważne są również dodatki umieszczone na blogu, w tym przypadku również wszystko ma znaczenie. Dla przykładu: gadżet "obserwatorzy" na blogu sugeruje, że chcielibyście mieć stałych czytelników, że chcielibyście, by ktoś zapisał wasz blog do swojej listy czytelniczej. Z kolei brak tego gadżetu mówi odbiorcom, że wisi wam i powiewa, czy ktoś będzie wasz blog śledzić czy nie. Inny przykład: gadżet "google+ followers" informuje czytelników, że macie stronę w google+ i że mogą dołączyć was do swoich kręgów. Brak tego gadżetu sprawia, iż czytelnicy nie mają bladego pojęcia o tym, że w ogóle jesteście w google+ i że macie tam jakąś stronę. Siłą rzeczy nie dodadzą was do kręgów i wasza strona w google+ nie będzie się rozwijać. Jeszcze inny przykład: załóżmy, że na waszym blogu nie ma żadnego archiwum, żadnych etykiet, podstron, wyszukiwarki ani innych gadżetów ułatwiających znajdowanie pożądanych treści. Czym to będzie skutkować? Po pierwsze: tym, że czytelnicy będą zwracać uwagę tylko na najnowsze posty, po drugie: tym, że czytelnicy nie będą mogli znaleźć tego, co chcą i po prostu opuszczą blog.

Co może się przydać na blogu?


Dodatki, które mogą się przydać (choć wcale nie muszą, zależy od tematyki i profilu działalności bloga):

 1. Archiwum - ułatwia uporządkowanie postów pod względem chronologicznym, a tym samym znajdowanie starszych postów, które również mogą być wartościowe.
 2. Etykiety (kategorie, działy) - w przypadku, gdy wasz blog zawiera dużą liczbę postów o różnorodnej tematyce, dobrze byłoby oznaczyć niektóre posty etykietami, aby ułatwić czytelnikom poruszanie się po blogu.
 3. Podstrony (zakładki, strony statyczne) - są bardzo przydatne w momencie, gdy chcecie przekazać czytelnikom jakąś treść, która nie jest związana bezpośrednio z tematyką bloga. Możecie stworzyć zakładkę zawierającą np. informacje na temat swojej osoby albo linki do toplist lub katalogów. Więcej o podstronach możecie przeczytać w tym oto poście.
 4. Najpopularniejsze posty - wskazuje czytelnikom, które wpisy na blogu cieszą się największą popularnością, które są najchętniej czytane. Niech czytelnicy sami klikną i sprawdzą, dlaczego akurat te, a nie inne. A może przypadkowo trafią na wpisy, których szukali?
 5. Komentowane posty - pozwala czytelnikom na odnalezienie m. in. starszych, lecz niegdyś popularnych postów; gadżet przydatny w momencie, kiedy blog istnieje już długi czas i znajduje się w nim dość duża liczba wpisów. Kod do wstawienia tego gadżetu możecie znaleźć tutaj.
 6. Kontakt - jeżeli chcecie, aby czytelnicy mieli możliwość kontaktowania się z wami poza przestrzenią bloga, możecie np. podać swój adres e-mail lub umieścić formularz kontaktowy.
 7. Przyciski portali społecznościowych - więcej o nich przeczytacie w tymże poście;
 8. Linki - jeżeli zależy wam na reklamie np. waszych pozostałych blogów, chomików, toplist, katalogów, stron, profili, lub stacji radiowych, które stworzyliście, wówczas umieśćcie odnośniki do nich, na blogu. Powodów i korzyści z tego płynących tłumaczyć chyba nie muszę.
 9. Subskrypcja - pozwala śledzić nowe posty na blogu za pomocą np. poczty e-mail lub przeglądarki. Rzecz przydatna dla stałych czytelników bądź też dla osób aspirujących do miana stałych czytelników. Więcej informacji o subskrypcji na bloggerze znajduje się w tym oto poście.
 10. Newsletter - pozwala umocnić więź ze stałymi czytelnikami. Przeczytaj: Newsletter i subskrypcja - bądź na bieżąco!


To jest takie Top 10 dodatków na bloga - dodatki, które moim zdaniem, są najbardziej przydatne i dają najwięcej korzyści. Oczywiście istnieją również inne:

 1. Menu górne (proste lub wielopoziomowe) - jego wstawienie wymaga już pewnych umiejętności, a ponadto niektóre menu generują reklamy, także lepiej uważać z tym gadżetem. Instrukcja i przykładowy kod znajduje się tutaj w punkcie pierwszym.
 2. Numerowanie stron - jeżeli macie już na blogu dość dużą liczbę postów, możecie zacząć numerować strony tak, aby ułatwić czytelnikom ich wyszukiwanie. Pod tym linkiem znajdują się różne style numerowania.
 3. Wyszukiwarka - przydatna jest zwłaszcza na blogach specjalistycznych, czyli dotyczących np. blogowych porad, zdrowia i urody, lektur szkolnych. Na blogach specjalizujących się np. w twórczości literackiej, fotograficznej lub plastycznej albo mających formę pamiętnika, wyszukiwarka nie jest gadżetem obligatoryjnym, stanowi raczej ciekawy dodatek. Wyszukiwarkę google znajdującą wyniki tylko na wybranych przez was stronach, możecie utworzyć w tym miejscu. Piękną i stylową wyszukiwarkę na blog można także wygenerować tutaj i tutaj. A w jaki sposób przeszukać blog pozbawiony wyszukiwarki? O tym przeczytacie w tym oto poście.
 4. Liczba osób online - pozwala ustalić, ile osób w chwili obecnej znajduje się na blogu. Tutaj znajduje się prosty gadżet przeznaczony właśnie do tego celu. Należy jednak pamiętać, aby umieścić go na stronie głównej z uwagi na fakt, iż gadżet ten umieszczony na podstronie liczy osoby będące właśnie tylko na tejże podstronie.
 5. Buttony bloga - można wygenerować je po prostu w paincie lub skorzystać ze stron przeznaczonych konkretnie do tego celu: moim zdaniem najlepsza z nichdruga, jakby komuś pierwsza nie wystarczała, trzecia i czwarta w rezerwie. Po co button? Choćby po to, by odbiorca mógł go wstawić na swoją stronę w połączeniu z odnośnikiem. I po to, by mieć miniaturkę na portal społecznościowy. Przeczytaj: Gdzie najlepiej tworzyć grafikę?
 6. Elementy typu marquee, czyli tzw. latające buttony - pozwalają zaoszczędzić trochę miejsca na blogu. Należy jednak nadmienić, iż są przydatne tylko i wyłącznie w przypadku, gdy buttonów jest dużo. Wówczas ma to ręce i nogi. W momencie, gdy latających buttonów jest np. tylko dwa, wygląda to śmiesznie. Instrukcję wstawienia można znaleźć tutaj w punkcie drugim. Latające buttony nie działają w IE.
 7. Przyciski udostępniania - ułatwiają polecanie na portalach społecznościowych publikowanych przez was treści. Więcej na temat przycisków udostępniania znajduje się w tymże wpisie.
 8. Data i zegar - nie są niezbędne, ale urozmaicają wygląd bloga, no i... pozwalają nie stracić poczucia czasu przy czytaniu waszych niezmiernie ciekawych postów. :-)
 9. Muzyka - możecie mieć ją u siebie korzystając z kodu zamieszczonego chociażby tutaj. Najpopularniejszym odtwarzaczem na stronę jest scmplayer, jednak ja osobiście go nie polecam z uwagi na fakt, iż zmienia on położenie strony (np. będąc w nagłówku obniża ją w taki sposób, że nie widać elementów umieszczonych na dole) i w dodatku uniemożliwia jej otwarcie w telefonach komórkowych niedostosowanych do internetu. Tak więc nie zawsze to, co popularne i lubiane, jest dobre.
 10. Profil autora - pozwala czytelnikom na lepsze zapoznanie się z autorem, w końcu każdy lubi wiedzieć, z kim konkretnie ma do czynienia. :) Przeczytaj: Profil blogowy - ustawienia


To by było na tyle, jeśli chodzi o akcesoria, które można umieścić na blogu. Niektóre z nich ułatwiają życie, z kolei inne stanowią jedynie ozdobę, jednak wszystkie łączy jedno: mają na celu to, aby przebywający na blogu goście dobrze się czuli w naszych skromnych internetowych progach. Dobierajmy zatem owe akcesoria z głową.
Share:
Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Weebly Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Tumblerze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na We♥it Introwertyczka na Pinka Introwertyczka na Bloglovin Introwertyczka na Zblogowanych Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Google+ Introwertyczka na Pingerze Introwertyczka na Filmwebie Forum dla Ciebie Introwertyczka na Disqusie Napisz do mnie Subskrybuj blog
Kopiowanie treści jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.